Skip to main content

Zemes fonds ļaus nosargāt zemi vietējo lauksaimnieku rokās

Valsts Zemes fonda izveide ir pirmais vērienīgais nacionāla līmeņa risinājums, kas vērsts uz Latvijas nacionālās bagātības – zemes – ilgtspējīgu un efektīvāku izmantošanu un zemes pieejamības nodrošināšanu vietējiem lauksaimniecības produkcijas ražotājiem, atbalstu Zemkopības ministrijas (ZM) izstrādātajiem priekšlikumiem Zemes pārvaldības likumā pauž partijas VIENOTĪBA Saeimas frakcijas deputāti.

Vakar, 14.novembrī, skatīšanai Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijā nodotajos Zemes pārvaldības likuma grozījumos paredzēts izveidot nacionāla līmeņa Zemes fondu. Iecerēts, ka fondu pārvaldīs valsts akciju sabiedrība „Lauku attīstības fonds” (LAF), kam likuma grozījumos piešķirtas tiesības iepirkt pārdošanā esošu lauksaimniecības zemi un to pārdot vai iznomāt Latvijas zemniekiem lauksaimniecības produkcijas ražošanai. Tāpat LAF iesaistīsies zemes konsolidācijas projektu īstenošanā, darbosies kā starpnieks starp lauksaimniecības zemju pircējiem un pārdevējiem un gādās par zemes vērtības saglabāšanu.

„Latvijas Zemes fonds ir viens no būtiskākajiem kopējā risinājuma mozaīkas gabaliņiem, ko mēs piedāvājam, lai nodrošinātu Latvijas bagātības – zemes un mežu resursu – efektīvāku apsaimniekošanu un nosargāšanu Latvijas iedzīvotāju rokās,” uzsver VIENOTĪBAS Saeimas deputāts, ZM parlamentārais sekretārs Edvards Smiltēns.

Iecerētie grozījumi veicinās Latvijas lauksaimniecības zemes racionālu, efektīvu un ilgtspējīgu izmantošanu, konkurētspējīgu lauku saimniecību struktūru, kā arī neapstrādātās zemes iesaistīšanu lauksaimnieciskajā izmantošanā, norāda Smiltēns.

Jaunizveidoto Zemes fondu pārvaldīs LAF, kas jau šobrīd veiksmīgi administrē Zemes kreditēšanas programmu. Finansējumu Zemes fondam piesaistīs no esošajiem LAF finanšu resursiem. Zemes iegādi plānots organizēt, izskatot iesniegtos piedāvājumus zemes pārdošanai, kā arī izmantojot normatīvajos aktos noteiktās pirmpirkuma tiesības. Paredzēts, ka Latvijas Zemes fonds sāks darboties no 2014.gada 1.janvāra.

 

Dalies ar ziņu