Skip to main content

Āboltiņa: Satversme ir neatņemama un nozīmīga mūsu tiesiskās kultūras vērtība

Latvijas Satversme ir neatņemama un nozīmīga mūsu tiesiskās kultūras vērtība, kas spējusi nodrošināt stabilu, demokrātiskas parlamentāras republikas tiesisko pamatu un līdz pat mūsdienām ir mūsu valsts sekmīgas funkcionēšanas stūrakmens. To apliecināja Saeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa trešdien, 7. novembrī, atklājot konferenci „Parlamentārisms Latvijā: vēstures mācības un nākotnes perspektīvas”.

Tieši šajā dienā pirms 90 gadiem stājās spēkā 1922. gada 15. februārī pieņemtā Latvijas Republikas Satversme, un uz pirmo sēdi sanāca 1. Saeima.

Saeimas priekšsēdētāja akcentēja, ka jau no pieņemšanas brīža Satversme paredzēja Latviju kā parlamentāru republiku, un tieši šī valsts pārvaldes forma ļauj dažādus viedokļus saskaņot vispilnvērtīgāk.

„Viedokļu dažādība ir mūsu sabiedrībā līdz galam neapjausta bagātība, ko jāmācās pareizi izmantot un pielietot. Tā nav jāapkaro, bet gan jāievirza konstruktīvā, rezultātu nesošā gultnē, un tam ir vajadzīga pieredze, kuras dažkārt mums pietrūkst. Apziņa, ka dažādība nav trūkums, bet gan ieguvums demokrātiskai sabiedrībai, kuras pamatā ir cilvēks, nāk pamazām,” uzsvēra S. Āboltiņa.

Uzrunājot konferences dalībniekus, S. Āboltiņa norādīja, ka tieši šodien cauri spraigām diskusijām par Satversmē ietvertajām pamatvērtībām un to nostiprināšanu, ir svarīgi nepazaudēt apziņu, ka mūsu atbildība ir saglabāt un nezaudēt to, ko mums bija iespēja saņemt mantojumā. „Tā ir mūsu atbildība nostiprināt un attīstīt Latvijas valsti, lai pēc iespējas labāku to nodotu mūsu bērniem un bērnu bērniem,” sacīja S. Āboltiņa.

Atskatoties uz 90 gadus seniem notikumiem, Saeimas priekšsēdētāja atzina, ka šajā Latvijas vēsturei nozīmīgajā dienā tapa iedzīvinātas tās cerības un ilgas, kuras mūsu Satversmes tēvi bija lolojuši teju trīs gadu garumā: „Saeimas pirmās sesijas 1. sēdi atklāja Satversmes sapulces prezidents Jānis Čakste, sakot vārdus: „Mēs cerēsim visi un būsim pārliecībā, ka šī jaunā Satversme mums līdzēs galīgi nodibināt Latvijā likumību un taisnību un līdz ar to tautas labklājību un kārtību. Lai šī jaunā Valsts Satversme padara Latviju laimīgu un stipru!” Šajā svinīgajā vēlējumā ir ietverts mūsu tautas un valsts visaugstākais mērķis, un arī šodien tas skan tikpat patiesi un spēcīgi,” sacīja S. Āboltiņa.

Nozīmīgajā gadadienā konference pulcē pašmāju un ārvalstu ekspertus uz diskusiju par parlamentārisma attīstību Latvijā 90 gadu laikā.

Konferencei ikviens var sekot līdzi tiešraidē Saeimas mājaslapā

Foto no svinīgajiem pasākumiem

Informāciju sagatavoja:
Saeimas Sabiedrisko attiecību biroja
Preses dienests
Tālr.: +371 67087218, +371 261 36160
[email protected]

Dalies ar ziņu