Skip to main content

Āboltiņa: Satversmes tiesa uzstādījusi augstu taisnīguma un tiesu varas efektivitātes standartu

„Sešpadsmit gadu laikā, kopš Latvijā pastāv Satversmes tiesa, tā ir kļuvusi par tādu varas institūciju, kas iemantojusi pārliecinošu un laikā noturīgu sabiedrības uzticību un autoritāti. To pamatā vispirms ir Jūsu darbi – tiesas taisītie spriedumi, kuros vienmēr ticis sniegts pieņemtā lēmuma izsvērts un argumentēts pamatojums un viedums. Ar saviem darbiem Satversmes tiesai ir izdevies uzstādīt augstu taisnīguma un tiesu varas efektivitātes standartu,” sacīja Saeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa piektdien, 7. decembrī, atklājot Satversmes tiesas rīkoto Konstitucionālo tiesību semināru „Lietas ierosināšana Satversmes tiesā: aktuāli Satversmes tiesas procesa jautājumi”.

„Vienlaikus tiesas labās slavas pamatā ir bijusi arī ikviena Satversmes tiesas tiesneša individuālā personība, autoritāte un morālā stāja. Tāpat cilvēku uzticību neapšaubāmi stiprina Satversmes tiesas spēja procesuāli ātri izskatīt lietas, saglabājot kvalitāti,” sacīja Saeimas priekšsēdētāja, uzsverot, ka arī šajā aspektā Satversmes tiesa ir pozitīvais piemērs, no kura mācīties un uz ko tiekties, jo lietu izskatīšana Satversmes tiesu noteikti ierindo starp ātrākajām tiesām.

Uzrunājot esošos un bijušos Satversmes tiesas tiesnešus, S. Āboltiņa atgādināja, ka virs Satversmes tiesas nav institūcijas, kas to uzraudzītu, kontrolētu vai spētu labot tās pieņemtos lēmumus, un Satversmes tiesnešu darbi kalpo par katra jurista augstāko mērauklu. „No jums kolēģi-juristi mācās šodien, un arī turpmāk nākamās juristu paaudzes smelsies profesionālu iedvesmu un idejas, turklāt jāatzīst – jūsu darba standarti ir patiešām augsti.” S. Āboltiņa atgādināja, ka ar Satversmes tiesu sabiedrība nereti saista vislielākās cerības, un izteica pārliecību, ka Satversmes tiesneša amats ir spēcīgs profesionāls un individuāls izaicinājums un pārbaudījums.

No likumdevēja puses raugoties, S. Āboltiņa līdzšinējo Saeimas un Satversmes tiesas sadarbību vērtēja kā labu un cieņpilnu: „Mēs vairākkārt esam centušies iesaistīties un savlaicīgi sadzirdēt jūs, saprotot, ka norma līdz galam nav savienojama ar Satversmes vai starptautisko saistību prasībām, esam to grozījuši pirms sprieduma, tādejādi nodrošinot procesuālo ekonomiju situācijās, kas visiem šķiet gana viennozīmīgas,” sacīja Saeimas priekšsēdētāja.

Satversmes tiesa atzīmē savas pastāvēšanas gadskārtas, rīkojot zinātniski praktiskus seminārus vai konferences, kuros tiek diskutēti aktuāli konstitucionālo tiesību jautājumi, atskatoties uz jau paveikto, meklējot aktuālo problēmu risinājumus un iezīmējot attīstības tendences. Seminārā tika aicināti piedalīties gan akadēmiskās jomas pārstāvji, kas pēta konstitucionālās tiesības, gan personas ar plašu praktisko pieredzi konstitucionālo tiesību jomā.

Informāciju sagatavoja:
Saeimas Sabiedrisko attiecību biroja
Preses dienests
Tālr.: +371 67087218, +371 261 36160
[email protected]

 

Dalies ar ziņu