Arta Kampara runa Saeimā 9. augustā par Mikrouzņēmumu nodokļa likumu
Godātie kolēģi!
Pēc vairāku mēnešu darba šodien galīgajā lasījumā Saeimā ir nonācis Mikrouzņēmumu nodokļa likums. Es Jūs aicinu balsot par Mikrouzņēmumu nodokļa likuma un ar to saistīto likumprojektu pieņemšanu.
Īsumā pamatošu, kādēļ šī likuma pieņemšana ir būtiska Latvijas tautsaimniecībai. Pērn Ministru prezidenta Valda Dombrovska vadībā tika izveidota īpaša darba grupa no valsts pārstāvjiem un neatkarīgiem ekspertiem. Tās darba rezultātā valdībā tika iesniegta un 2009.gada 30.oktobrī apstiprināta Koncepcija par mikrouzņēmumu atbalsta pasākumiem jeb Mikrouzņēmumu atbalsta programma.
Programma tapa laikā, kad tā saucamo trekno gadu bezatbildīgās un tuvredzīgās politikas rezultātā Latvijas ekonomika piedzīvoja katastrofālu 18% iekšzemes kopprodukta kritumu. Strauji auga bezdarbs, būtiski samazinājās iedzīvotāju ienākumi. Bija jārod skaidri risinājumi, lai iedzīvotājiem radītu iespējas nodrošināt papildus ienākumus un saglabāt esošo dzīves līmeni. Valsts pārstāvji un pieaicinātie eksperti bija vienisprātis – to ir iespējams panākt, mudinot iedzīvotājus uzsākt savu uzņēmējdarbību. Tobrīd bija skaidrs, ka bez darba palikušos ekonomiski aktīvos iedzīvotājus uzsākt savu biznesu attur salīdzinoši augstās biznesa uzsākšanas izmaksas (tobrīd SIA dibināšanai nepieciešamais pamatkapitāls bija 2000 latu), sarežģītā nodokļu sistēma; sarežģītā grāmatvedības kārtošana; ierobežotas iespējas piesaistīt finansējumu uzņēmējdarbības uzsākšanai.
Mikrouzņēmumu atbalsta programmas īstenošanai tika izvirzīti sekojoši mērķi:
– samazināt mikrouzņēmumu komercdarbības uzsākšanas izmaksas;
– ieviest mikrouzņēmumiem draudzīgu nodokļu politiku;
– panākt, ka mikrouzņēmējs pats ir spējīgs kārtot grāmatvedību;
– nodrošināt finanšu pieejamību mikrouzņēmumiem;
– nodrošināt pilnvērtīgas informācijas pieejamību mikrouzņēmumiem;
– paplašināt apmācību, kas nepieciešamas uzņēmējdarbības uzsākšanai, pieejamību jaunajiem mikrouzņēmējiem.
Šodien, vērtējot Mikrouzņēmumu atbalsta programmas ieviešanas gaitu, varu teikt, ka lielākā daļa no programmā nospraustajiem mērķiem ir sasniegti. Programma jau ir sākusi dot taustāmus rezultātus. Atlicis pēdējais posms – Mirkouzuņēmumu nodokļa likuma ieviešana. Runājot par līdz šim paveikto programmas īstenošanā, minēšu dažus raksturīgākos piemērus. Šā gada 1.janvārī spēkā stājās kārtība par patentmaksām – viens, fiksēts nodokļu maksājums fiziskām personām, kas veic saimniecisko darbību noteiktās profesijās, galvenokārt mazajiem amatniekiem un individuālo darbu veicējiem. Piemēram, šuvējai, skursteņslauķim, frizierim vai fotogrāfam tagad ir iespēja nomaksāt konkrētu naudas summu, kas ietver iedzīvotāju ienākumu nodokli un valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas, nelauzot galvu par sarežģītu grāmatvedības prasību kārtošanu.
Kopš gada sākuma ir vērojama pozitīva dinamika attiecībā uz izņemto patentmaksu skaitu. Iedzīvotāju interese par iespēju uzsākt savu mazo uzņēmējdarbību bez lieku birokrātisku procedūru kārtošanas aug: ja februārī tika izņemti tikai trīs patenti, tad šā gada jūnijā, pēc Valsts ieņēmumu dienesta sniegtās informācijas, ir izņemts 161 patents. Nākamais piemērs – ar tā dēvētājām viena lata SIA jeb mazkapitāla SIA. Iespēja dibināt šāda veida uzņēmējsabiedrības radās sākot no 1.maija, kad spēkā stājās attiecīgie grozījumi Komerclikumā.
No Uzņēmumu reģistra sniegtās informācijas, ir redzams, ka mazkapitāla SIA ir kļuvušas par ļoti populāru un pieprasītu uzņēmējdarbības formu. Jau 45% no pirmajā pusgadā reģistrētajām jaunajām SIA ir ar samazinātu pamatkapitālu. Ik mēnesi vidēji tiek nodibinātas 400 mazkapitāla SIA. Iespēja dibināt mazkapitāla SIA ir arī kopumā palielinājusi nodibināto uzņēmējdabiedrību skaitu – salīdzinājumā ar 2009.gada otro pusgadu, šā gada pirmajā pusgadā ir reģistrēts par 11,1% vairāk jaunu uzņēmumu.
Kolēģi! Šodien ir atlicis spert pēdējo izšķirošo soli Valda Dombrovska valdības Mikrouzņēmuma atbalsta programmas īstenošanā – pieņemt Mikrouzņēmumu nodokļa likumu, ar kuru paredzēts arī mikrouzņēmumiem, tāpat kā fiziskām personām, ieviest vienu, fiksētu nodokli, kurā ir ietverti visi valstij paredzētie nodokļu maksājumi, kā arī būtiski atvieglota grāmatvedības kārtošana. Vairāku mēnešu garumā ir izdevies atrisināt domstarpības par tiem jautājumiem, par kuriem valdības Saeimai nosūtītajā likumprojektā bija asākie strīdi.
Jautājumā par topošā nodokļa likmi, manuprāt, ir panākts optimāls un topošajiem uzņēmējiem ļoti izdevīgs risinājums 9% no uzņēmuma apgrozījuma. Tāpat ir noņemtas jebkādas bažas par Mikrouzņēmumu nodokļa likumprojekta un to pavadošo likumprojektu iespējamo neatbilstību Satversmei. Ir noņemti visi iespējamie šķēršli likuma apstiprināšanai galīgajā lasījumā ar nosacījumu, ka tas stājas spēkā no šā gada 1.septembra. Ieviešot dzīvē šo likumu, efekts būs nekavējošs – pēc Finanšu ministrijas aplēsēm, likumam stājoties spēkā šā gada 1.septembrī, līdz gada beigām varētu tikt reģistrēti 900 jauni mikrouzņēmumi. Savukārt 2011.gadā mikrouzņēmumu nodokļa maksātāju skaits varētu sasniegt 14 tūkstošus – 3000 jaundibināti mikrouzņēmumi un 11 tūkstoši uzņēmumi, kas izšķīrušies par nodokļu maksātāja statusa maiņu.
Ir vēl kāda būtiska nianse, ko vēlos atzīmēt – šī likuma pieņemšana vecinās cīņu pret nelegālo uzņēmējdarbību un nodarbinātību, jo zudīs jēga un izdevīgums strādāt nelegāli. Ieguvēji no tā būs visi : gan uzņēmēji, gan arī valsts. Ieviešot Mikrouzņēmumu nodokļa likumu kopā ar pārējiem Mikrouzņēmumu atbalsta programmā īstenotajiem pasākumiem, mēs būsim devuši iespēju tūkstošiem aktīvu un darboties gribošu Latvijas iedzīvotāju uz būtiski atvieglotiem un izdevīgiem nosacījumiem kļūt par uzņēmējiem un radīt darbu gan sev, gan līdzcilvēkiem.
Paldies!