Skip to main content

Ašeradens Bratislavā diskutēs par enerģijas cenu izmaiņu ietekmi uz ES konkurētspēju

Šī gada 12. un 13.jūlijā Bratislavā, Slovākijā notiks neformālā Eiropas Savienības Enerģētikas ministru sanāksme, kurā Latvijas viedokli pārstāvēs Ministru prezidenta biedrs, ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens.

Sanāksmes laikā enerģētikas ministri plāno diskutēt par cēloņiem notikušajām enerģijas cenu izmaiņām, kā arī iezīmēt redzējumu kā nodrošināt tādus cenu signālus, kas ļautu sasniegt klimata un enerģētikas mērķus un vienlaikus saglabāt ES konkurētspēju.

 

Latvija norāda, ka enerģijas cenu izlīdzināšanai ES ietvaros ir nepieciešams turpināt attīstīt trūkstošos infrastruktūras projektus. Elektroenerģijas jomā starpsavienojumi ļauj efektīvi izmantot reģiona elektroenerģijas ražošanas jaudas, savukārt gāzes jomā piegāžu avotu diversifikācija palīdz nodrošināt konkurētspējīgas gāzes cenas. Politikas pasākumu līmenī nepieciešams īpaši pievērsties mazaizsargātajām patērētāju grupām un energointensīvajai rūpniecībai.

Tāpat sanāksmes laikā paredzēta ministru diskusija par to kā sašķidrinātās dabasgāzes piegādes ES var palīdzēt enerģijas avotu diversifikācijā, tādējādi stiprinot enerģētisko drošumu. Vienlaikus plānots pārrunāt, kādas regulējuma izmaiņas ir nepieciešamas, lai efektīvi izmantotu sašķidrinātās dabasgāzes un gāzes krātuvju potenciālu.

Latvija norāda, ka piekļuve sašķidrinātās dabasgāzes tirgiem ir būtiska no energodrošuma viedokļa. Vienlaikus, līdz ar konkurences paplašināšanos, radīsies iespēja cauruļvadu gāzes cenu griestu noteikšanai atbilstoši pasaules sašķidrinātās dabasgāzes tirgum.

Latvija uzsver, ka būtisks energodrošuma aspekts ir efektīva gāzes krātuvju izmantošana, lai nodrošinātu to optimālu ilgtermiņa funkcionēšanu. Šis jautājums Eiropā kļūst aktuāls līdz ar īstermiņa gāzes tirgus attīstību, kas mazina tirgotāju vēlmi izmantot gāzes krātuves, tādējādi mazinot šo krātuvju noderīgumu gāzes krīzes situācijās.

Savukārt enerģētikas ministru kopīgajā sesijā ar vides un klimata ministriem plānots pārrunāt jautājumus par ilgtspējīgu finansējumu un jaunu pārvaldību ES klimata un enerģētikas mērķu sasniegšanai.

Papildus informācija:
Elita Rubesa- Voravko
Ekonomikas ministrijas Sabiedrisko attiecību nodaļa
Tālr: 67013193
E-pasts: elita.rubesa @em.gov.lv; [email protected]

Dalies ar ziņu