Skip to main content

Biškekā prezidenta vēlēšanas novēros speciāla EP delegācija

Uz Kirgizstānas galvaspilsētu Biškeku devusies Eiropas Parlamenta (EP) un EDSO Demokrātisko iestāžu un cilvēktiesību biroja veidota vēlēšanu novērošanas delegācija, lai izvērtētu svētdien gaidāmās prezidenta vēlēšanas. Misijas vadītāja ir Latvijas deputāte Inese Vaidere (ETP grupa/Vienotība).

Delegācijas vadītāja Inese Vaidere kopā ar ārvalstu kolēģiem pārstāvēs EP augsta līmeņa sanāksmēs Kirgizstānā, kā arī prezentēs vēlēšanu novērošanas misijas secinājumus.

Vēlēšanām kvalificējušies 20 no 83 prezidenta amata kandidātiem. Pēc ekspertu vērtējumiem, vislielākās izredzes ir piecu valdošo partiju kandidātiem, īpaši premjerministram un Sociāldemokrātiskās partijas vadītājam Almazbekam Atambajevam, kurš vienlaikus ir Kremļa favorīts. Tomēr, kā ziņo EP deputāte I. Vaidere, pastāv liela iespējamība, ka notiks arī otra vēlēšanu kārta, jo A. Atambajevam ir spēcīgi sāncenši no pārējām jaunā parlamenta koalīcijas partijām.

"Lai arī jaunā, pēc autoritatīvā prezidenta Kurmanbeka Bakijeva varas gāšanas, 2010. gadā pieņemtā valsts konstitūcija paredz demokrātijas nostiprināšanu, atsevišķi vadošie prezidenta amata kandidāti to jau ir plaši kritizējuši, aicinot palielināt prezidenta pilnvaras. Tas apstiprina Eiropā šobrīd valdošās raizes, ka jaunais valsts prezidents var mēģināt atkal nostiprināt prezidentālo varu valstī. To gan varētu nepieļaut Kirgizstānas parlaments, kas ir sācis apzināties savu lomu un iespējas demokrātiskā sistēmā," komentē I. Vaidere.

Kirgizstānā prezidents tiek ievēlēts vispārējas vēlēšanās uz sešiem gadiem. Lai reģistrētos, katram prezidenta amata kandidātiem ir jāizpilda trīs kritēriji: jānokārto kirgīzu valodas tests, jāsavāc 30 tūkstoši parakstu un jāiemaksā drošības depozīts 1500 eiro apmērā.

Kopš 2010. gada 7. aprīļa, kad ar plašām tautas demonstrācijām tika gāzts K. Bakijevs, Kirgiztānas valsts vadītāja ir bijusi Roza Otunbajeva, kura jau ir paziņojusi, ka uz prezidenta amatu atkārtoti nekandidēs.

 

Dalies ar ziņu