Skip to main content

Circene: likumprojekts atbilst gan cilvēktiesībām, gan sociālajām tiesībām

Šodien, 28.februārī, premjerministre Laimdota Straujuma un veselības ministre Ingrīda Circene tikās ar tiesībsargu Juri Jansonu, lai pārrunātu Veselības ministrijā izstrādātā, Ministru kabinetā apstiprinātā un šobrīd Saeimā skatāmā Veselības aprūpes finansēšanas likumprojekta tālāko virzību.

Tikšanās laikā tika pārrunāts Veselības aprūpes finansēšanas likumprojekts, kā arī Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Augstās komisāres cilvēktiesību jautājumos un ekspertu viedoklis par Veselības ministrijas koncepciju un likumprojektu.
Veselības ministre Ingrīda Circene pēc tikšanās uzsvēra: „Koncepcijas un likumprojekta sagatavošanā iesaistīti augsta līmeņa gan Latvijas, gan ārvalstu speciālisti. Saņemtas ārvalstu ekspertu konsultācijas un pozitīvi atzinumi, īpaši jāuzsver, ka Eiropas direktīvās un regulās veselības aprūpe ietverta sociālajās tiesībās, bet cilvēktiesības nosaka, ka valstij jānodrošina neatliekamā palīdzība. Arī turpmāk valsts nodrošinās pilnu pieejamību pamatpakalpojumiem, savukārt sistēmas sakārtošanai plānveida veselības aprūpe saistīta ar apdrošināšanu.”

Latvijas Republikas Satversmes 111.pants nosaka, ka valsts aizsargā cilvēku veselību un garantē ikvienam medicīniskās palīdzības minimumu. Satversmes tiesa vairakkārt (Satversmes tiesas 2002. gada 22. oktobra spriedums un 2004. gada 23. aprīļa spriedums, kā arī Satversmes tiesas spriedums 2008.gada 29.decembrī) ir norādījusi, ka valstij nav pienākums nodrošināt ikvienam iespējami augstāko veselības līmeni. Ierobežota finansējuma apstākļos valstij ir tiesības noteikt prioritātes un finansējumu plānot atbilstoši tām. Savukārt par medicīniskās palīdzības minimumu uzskatāmi tie ārstniecības pakalpojumu veidi un apjomi, kuri tiek apmaksāti no valsts pamatbudžeta.

Jāuzsver, ka ANO eksperti, 2013.gada vasarā tiekoties ar veselības ministri Ingrīdu Circeni, norādīja, ka Veselības ministrijas piedāvājums par veselības aprūpes minimumu koncepcijā ir traktējams pat vairāk nekā minimums, jo tiek aizsargātas gan hronisko pacientu, gan sociālā riska grupas.

Jāatgādina, ka veselības aprūpes finansēšanas likumprojektā ietvertais veselības aprūpes minimums – neatliekamā medicīniskā palīdzība, konkrētu diagnožu ārstēšana* un valsts kompensējamie medikamenti un medicīnas ierīces – tiks nodrošināts visiem valsts iedzīvotājiem neatkarīgi no nodokļa maksāšanas fakta.

*Grūtnieces un sievietes pēcdzemdību periodā līdz 70 dienām, pacienti ar cukura diabētu, tuberkulozi, noteiktām infekciju slimībām, psihiskām, onkoloģiskām vai hematoloģiskām saslimšanām, pacienti, kuri saņem hroniskās hemodialīzes, hemodiafiltrācijas un peritoneālās dialīzes procedūras, ilgstošu plaušu mākslīgo ventilāciju vai paliatīvo aprūpi.

Informāciju sagatavoja:
Aija Bukova-Žideļūna
veselības ministres Ingrīdas Circenes preses sekretāre
Tālr.: 26339264
E-pasts: [email protected]

 

Dalies ar ziņu