Skip to main content

Dana Poļenčuka: tirgus kā ekonomiskās aktivitātes centrs

Viena no manām profesionālajām darbības jomām ir saistīta ar Jelgavas tirgu, tādēļ ikdienā uzskatāmi redzu, cik ļoti mūsu pilsētā būtu nepieciešami uzlabojumi šajā jomā. Esošais tirgus laukums, īpaši rūpniecības preču daļa, savu laiku ir nokalpojis, un tirgotāju darba apstākļi ar katru gadu pasliktinās – nelabvēlīgie laika apstākļi ne tikai bojā pārdevēju veselību, bet arī preci. Taču tā ir izdzīvošana daudzām ģimenēm, jo tirgū darbojas vairāki uzņēmumi, kuros nodarbināti vīrs, sieva, bērni un citi radinieki, tostarp pensionāri.

Tirgū vērojamas vairākas problēmas, tostarp sadrumstalotā teritorija, kas pieder ne tikai pašvaldībai, bet arī vairākiem privātīpašniekiem. Tādējādi atšķiras arī cenu politika par tirdzniecības vietu nomu, un vieni tirgotāji nonāk privileģētākā situācijā nekā citi. Pārvietojot tirgu uz citu vietu un to labiekārtojot, varētu šo objektu ne tikai attīstīt kā ekonomiskās aktivitātes centru, bet arī padarīt par vienu no Jelgavas vizītkartēm ar pievilcīgām un ērtām nojumēm, kā arī specializētiem paviljoniem. Īpaši veiksmīgi tas izdotos, ja tirdzniecībā iesaistītos arī apkārtnes amatnieki un mājražotāji.

Piemērotākā vieta jaunajam tirgus centram būtu pie Jelgavas dzelzceļa stacijas, jo tad uz to vieglāk būtu nokļūt pircējiem no citām pilsētām, kuri jau tagad nereti dodas uz Jelgavas tirgu pēc nepieciešamajām precēm. Jaunajā tirgū noteikti jāveido draudzīga nomas maksas politika, kurai jābūt ekonomiski pamatotai, pretējā gadījumā tirgotāju skaits samazināsies. Un vēl – jaunajā vietā tirgum noteikti jāstrādā ilgāk nekā tagad, jo iedzīvotāji vēlas iepirkties tajā arī pēc ierastā darba laika beigām.
 

Dalies ar ziņu