Skip to main content

Dombrovskis aicina Čehiju atbalstīt Baltijas intereses ES

Trešdien, 25. jūlijā, tiekoties ar Čehijas premjeru Petru Nečasu (Petr Nečas), Ministru prezidents Valdis Dombrovskis aicināja Čehiju atbalstīt Latvijas, Lietuvas un Igaunijas prasību nākamajā Eiropas Savienības (ES) finanšu perspektīvā nodrošināt pietiekamu kohēzijas finansējuma pieejamību reģionu attīstībai un panākt taisnīgu lauksaimniecības tiešmaksājumu sadali. „Nākamajam ES budžetam ir jākalpo kā spēcīgam attīstības stimulam visai Eiropai,” uzsvēra Latvijas premjers.

Tāpat V. Dombrovskis apstiprināja Latvijas vēlmi pievienoties Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijai (OECD). “Latvija ar Čehijas un citu OECD partnervalstu atbalstu ir gatava jau tuvākajā laikā uzsākt oficiālas sarunas par iestāšanos OECD. Latvijas pieredze krīzes pārvarēšanā un mērķtiecība nodrošināt ilgtspējīgu ekonomikas un iedzīvotāju labklājības izaugsmi sniegs pienesumu OECD mērķu īstenošanai un paplašinās Latvijas ekonomisko sadarbību ar citām dalībvalstīm,” norādīja V. Dombrovskis.

Tāpat sarunā ar Čehijas valdības vadītāju premjers pārrunāja abu valstu ekonomisko sadarbību, atzinīgi novērtēja Latvijas un Čehijas sadarbību NATO ietvaros un izteica pateicību Čehijai par tās ieguldījumu Baltijas valstu gaisa telpas drošības uzturēšanā. Plānots, ka šī gada septembrī Čehijas gaisa spēki pārņems patrulēšanu Baltijas valstu gaisa telpā.

Otrdien, 24. jūlijā V.Dombrovskis Prāgas Kārļa Universitātē piedalījās Amerikas politikas un ekonomikas sistēmu institūta (American Institute on Political and Economical Systems (AIPES)) 2012. gada izlaiduma ceremonijā, sniedzot lekciju par fiskālās disciplīnas nozīmi stabilitātes un attīstības nodrošināšanā Eiropā.

Uzrunājot AIPES 2012. gada absolventus, V.Dombrovskis uzsvēra, ka ir būtiski turpināt mērķtiecīgi risināt samilzušās atsevišķu eirozonas valstu problēmas, taču, lai ilgtermiņā saglabātu un uzlabotu Eiropas iedzīvotāju labklājības līmeni, gan ES institūciju, gan dalībvalstu līmenī jāstrādā pie konkurētspējas uzlabošanas. “Augstu labklājības līmeni nevar sasniegt bez augstas konkurētspējas. ES ir izstrādājusi virkni dokumentu konkurētspējas uzlabošanai, taču, piemēram Lisabonas stratēģijas mērķis līdz 2010. gadam veidot Eiropu par pasaules konkurētspējīgāko ekonomiku nav sasniegts. Tā vietā 2010. gadā eirozonā uzliesmoja parādu krīze, vēl spilgtāk izgaismojot nepieciešamību pievērsties konkurētspējas atjaunošanai,” sacīja V. Dombrovskis.

Lai stiprinātu Eiropas konkurētspēju, visām ES dalībvalstīm jāspēj ievērot fiskālā disciplīna, kā arī efektīvāk jāizmanto neīstenotais ES iekšējā tirgus potenciāls un mērķtiecīgāk jāveido vienots darba tirgus. “Finansiālās palīdzības programmas var palīdzēt valstīm risināt īstermiņa problēmas, taču tām jāuzņemas pilna atbildība par savas finanšu politikas līdzsvarotību. Nākamie seši mēneši eirozonai nesīs virkni izaicinājumu. Liekas, ka tas, ko no politiķiem sagaida finanšu tirgi un vēlētāji, ir divas ļoti atšķirīgas lietas,” uzrunājot studentus norādīja premjers.

Lekcijas noslēgumā AIPES dibinātājs Amerikas Studiju Fonds (Fund for American Studies) V. Dombrovskim pasniedza “Vašeka un Marijas Polāku vieslektora balvu” – 3000 ASV dolārus, kas tiks ziedoti labdarības mērķiem Latvijā. AIPES balva dibināta 1995. gadā, lai godinātu Centrālās un Austrumeiropas līderus par viņu devumu demokrātijas un ekonomisko reformu īstenošanā reģionā. 2000. gadā šo balvu saņēma bijusī Latvijas prezidente Vaira Vīķe – Freiberga. V. Dombrovskim balva piešķirta par valdības vadītāja amatā paveikto finanšu krīzes pārvarēšanai.

Foto no V. Dombrovska tikšanās ar Čehijas premjerministru

Foto no V. Dombrovska lekcijas AIPES izlaiduma ceremonijā

Papildus informācija:
Mārtiņš Panke
Ministru prezidenta preses sekretārs
Tālr.: +371 67082865, +371 26556965
[email protected]

Dalies ar ziņu