Skip to main content

Dombrovskis: ES vienotajā tirgū jāveido vienlīdzīgi nosacījumi visām dalībvalstīm

Šodien, 28. oktobrī, Ministru prezidents Valdis Dombrovskis tikās ar Dānijas Karalistes premjerministri Helli Torningu-Šmitu (Helle Thorning-Schmidt), lai pārrunātu aktualitātes abu valstu sadarbībā, tostarp ekonomikas un drošības jomās, kā arī Eiropas Savienības (ES) kontekstā.

Dānija 2012. gada 1. janvārī no Polijas pārņems ES prezidējošās valsts statusu, tādēļ nozīmīgu sarunas daļu Dānijas un Latvijas amatpersonas veltīja ar ES saistītajiem jautājumiem. H. Torninga-Šmita informēja, ka Dānijas prioritātes ES prezidentūras laikā būs turpināt attīstīt vienoto ES tirgu, nojaucot dažādas iekšējās barjeras, jo laikā, kad valstīm jāveic budžeta izdevumu ierobežošana, nepieciešams domāt par izaugsmi un attīstību veicinošām iniciatīvām. Kā vienu no prioritātēm ES nākamajā budžeta periodā Dānija saskata fokusu uz izpēti un attīstību.

Latvijas Ministru prezidents norādīja, ka Latvija turpinās atbalstīt iniciatīvas, kas veicina ekonomisko sadarbību ES tirgū, taču uzsvēra, ka nākamā ES daudzgadu budžeta kontekstā Latvijai bažas raisa divi jautājumi – Eiropas Komisijas (EK) piedāvājums lauksaimniecības tiešmaksājumiem un kohēzijas finansējuma jautājums.

„Lai visas ES dalībvalstis varētu kā līdzvērtīgi partneri konkurēt ES tirgū, nepieciešami vienlīdzīgi nosacījumi, taču lauksaimniecības jomā Latvijas zemnieki pašlaik saņem vismazākos tiešmaksājumus, un no EK pašreizējā piedāvājuma noprotams, ka šo situāciju plānots saglabāt arī nākamajā periodā no 2014. līdz 2020. gadam. Latvijai un pārējām Baltijas valstīm, tas nav pieņemams, tādēļ kopīgi aizstāvēsim savas intereses šogad un nākamgad plānotajās ES budžeta diskusijās,”
uzsvēra V.Dombrovskis.

Tāpat Latvijai nav pieņemams arī EK piedāvājums noteikt griestus kohēzijas finansējumam, kas būtiski samazinātu no 2014. līdz 2020. gadam Baltijas valstīm pieejamā kohēzijas finansējuma apjomus, bet vislielākais samazinājums paredzēts tieši Latvijai. V. Dombrovskis norādīja, ka šāds nosacījums ir pretrunā ar kohēzijas politikas mērķi – veicināt nabadzīgāko reģionu attīstību, lai samazinātu atšķirības.

Savukārt pārrunājot Latvijas un Dānijas divpusējo sadarbību, V. Dombrovskis uzsvēra, ka Latvija saskata nozīmīgu potenciālu divpusējo ekonomisko attiecību paplašināšanā ar Dāniju, it

Latvijas Ministru prezidents pauda arī atzinību par abu valstu sadarbību NATO ietvaros un izteica pateicību Dānijai par tās atbalstu Baltijas valstu gaisa telpas kontrolē. Dānijas Karaliskie gaisa spēki šī gada 2. septembrī NATO Baltijas gaisa telpas kontroles ietvaros uzsāka patrulēšanu Baltijas valstu gaisa telpā ar mērķi nodrošināt gaisa telpas drošību.

H. Torningas-Šmitas vadītā valdība tika apstiprināta šī gada 3. oktobrī un vizīte uz Latviju bija viena no viņas pirmajām ārvalstu vizītēm. Savukārt V.Dombrovskis 31. oktobrī viesosies Dānijas galvaspilsētā Kopenhāgenā, lai piedalītos Ziemeļvalstu un Baltijas valstu premjerministru ikgadējā sanāksmē.

Plašāka informācija par sadarbību starp Latviju un Dāniju atrodama šeit.

Foto no tikšanās

Informāciju sagatavoja:
Mārtiņš Panke
Ministru prezidenta preses sekretārs
Tālr.: +371 67082865/+371 26556965
[email protected]

 

Dalies ar ziņu