Skip to main content

Ēlerte: kultūras iestāžu pastāvēšana galvaspilsētā ir gan valsts, gan pašvaldības interesēs

Kultūras ministrija norāda, ka līdz šim valsts kopīgi ar Rīgas pilsētu ir nodrošinājusi kultūras pakalpojumus galvaspilsētas iedzīvotājiem un viesiem. Sadarbība bijusi konstruktīva, un Rīgā šobrīd darbojas pieci valsts profesionālie teātri, opera un vairāki valsts muzeji. Visas šīs institūcijas saņem valsts finansējumu darbības nodrošināšanai. Vairāki no tiem darbojas pašvaldības ēkās, par kurām domei tiek maksāta nomas maksa.

Vienlaicīgi Rīga līdz šim nav piekritusi pārņemt kādu no iepriekšminētajām kultūras iestādēm pašvaldības pārziņā, lai gan pagātnē regulāri par to ir risinātas sarunas ar domes pārstāvjiem. „Pamatoti būtu tādai kultūras un ekonomikas metropolei kā Rīgai līdzīgi kā citām Eiropas galvaspilsētām lepoties, piemēram, ar savu teātri vai savu orķestri. Jāsaprot, ka kultūra ir viens no visspēcīgākajiem attīstības dzinējspēkiem, kultūra veido un nosaka pilsētvides kvalitāti, tātad piesaista investīcijas,” teic kultūras ministre Sarmīte Ēlerte. Par Latvijas Nacionālās operas, Latvijas Nacionālā teātra un Latvijas Nacionālo mākslas muzeja un citu kultūras iestāžu darbību atbildīga ir valsts un tos finansē valsts. Valsts arī šajā sarežģītajā laikā turpina finansēt kultūras iestādes, tāpēc bažas, ka galvaspilsēta varētu nesaņemt valsts atbalstu kultūras procesiem pilsētā, nav pamatotas.

Valsts uzturēto kultūras iestāžu atrašanās Rīgā pilsētā ir šīs pilsētas priekšrocība. Tās veicina galvaspilsētas atpazīstamību un popularizēšanu, veicina investīcijas, līdz ar piesaistītajiem tūristiem papildina ienākumus pašvaldības budžetam, kā arī bagātina galvaspilsētas kultūras dzīvi. Kultūras ministrija cer, ka līdz 2014. gadam, kad Rīga būs Eiropas kultūras galvaspilsēta, būs izdevies sakārtot galvaspilsētas kultūrainavu, tai skaitā Rīgas domei piederošos īpašumus, kuros darbojas valsts kultūras institūcijas, piemēram, Latvijas Nacionālais Mākslas muzejs.

Informāciju sagatavoja:
Andris Saulītis
Kultūras ministres preses sekretārs
+371 26473310
[email protected]

Dalies ar ziņu