Skip to main content

EP apstiprina gāzes piegādes drošības regulu, iekļaujot S. Kalnietes priekšlikumus

Šodien Eiropas Parlaments plenārsesijā apstiprinājis grozījumus regulai par gāzes piegādes drošības pasākumiem Eiropā. Regulas projektu izstrādāja Eiropas Komisija enerģētikas komisāra Andra Piebalga vadībā. Tās mērķis ir novērst tādus gāzes piegādes apdraudējumus, kādus radīja Krievijas un Ukrainas gāzes krīze 2009. gada janvārī. Parlamenta Iekšējā tirgus un patērētāju tiesību komitejas atzinumu par šo likumdošanu sagatavoja deputāte Sandra Kalniete (“Vienotība”). Komiteja apstiprināja viņas apkopotos un virzītos grozījumus regulas projektam.

Sandra Kalniete uzsver, ka “regula ir svarīga Eiropas kopīgā atbilde uz krīzi 2009. gada janvārī, kad miljoniem cilvēku Eiropā cieta aukstumu, tika apturēta skolu un rūpnīcu darbība, jo Krievija uz divām nedēļām pārtrauca gāzes piegādi caur Ukrainu, bet Eiropas valstis nebija gatavas solidāri un organizēti rīkoties krīzes pārvarēšanai. Esmu gandarīta, ka dalībvalstis ir sapratušas, ka ir jāatsakās no sava nacionālā egoisma un jāveido kopīga un solidāra enerģētikas politika.”

Svarīgākie Kalnietes ziņojumā ietvertie priekšlikumi nostiprināja konkrētas garantijas konkrētam aizsargāto patērētāju lokam visā Eiropā, rosināja piešķirt plašas pilnvaras Eiropas Komisijai rīcībai krīzes situācijas un nostiprināja valstu solidaritātes principu enerģētiskajā drošībā.

S. Kalniete: “Šis būs nozīmīgs solis kopīgas Eiropas enerģētikas politikas izveidošanā. Bez tās Eiropa nespēs līdzvērtīgi runāt ar enerģijas piegādātajiem un pietiekoši aizstāvēt visu savu pilsoņu intereses. Mums Latvijā ir īpaši svarīgs dalībvalstu solidaritātes princips. Regula palīdzēs pārvarēt Baltijas izolētību no ES kopējiem gāzes tīkliem, pastiprinās uzraudzību pār trešo valstu piegāžu drošību un dalībvalstu darījumiem ar ārējiem partneriem.”

Dalies ar ziņu