Skip to main content

EP atbalsta Kariņa virzīto likumu, kas paredz ieviest patiesā labuma guvēju reģistru ES

2014. gada 11.martā Eiropas Parlamenta (EP) deputāti ar nozīmīgu balsu vairākumu atbalstīja Latvijas pārstāvja Krišjāņa Kariņa (Vienotība) virzīto likumu, kas paredz ierobežot naudas “atmazgāšanu” un ārzonu uzņēmumu darbību, atklājot to patiesos labuma guvējus. Tas tiek izstrādāts, lai nepieļautu finanšu sistēmas izmantošanu nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanai un teroristu finansēšanai.

Debatēs pirms balsojuma K. Kariņš uzsvēra: “Ir svarīgi mums (Eiropas Parlamentam) pārvērst savus vārdus darbos un nobalsot par šo likumu. Ar šo likumu mēs neizskaudīsim noziedzību Eiropā, tomēr sniegsim nozīmīgu atbalstu tām tiesībsargājošajām iestādēm, kas pret to cīnās. Šī ir laba diena godīgiem iedzīvotājiem, bet slikta diena noziedzniekiem un krāpniekiem.”

“Sistemātiska krāpšanās jeb nelegāli iegūtas naudas aprite sastāda līdz 5% no pasaules kopējā IKP. Šī direktīva ir nopietns solis, lai to mainītu un dotu jaunu “ieroci” dalībvalstīm cīņai pret “naudas atmazgāšanu” un izvairīšanos no nodokļu nomaksas,” norādīja K. Kariņš. Viņš atgādināja: “”Naudas atmazgāšana” apgrūtina godīga uzņēmēja darbu. Tāpat tā tiešā veidā kaitē visiem ES dalībvalstu iedzīvotājiem. Tā ir nauda, kas netiek nomaksāta nodokļos un līdz ar to nepietiek finansējums veselības sistēmai, izglītības sistēmai, sociālajām vajadzībām.”

K. Kariņa izstrādātais teksts paredz uzlabojumu veikšanu dalībvalstu uzņēmumu reģistros, atklājot patiesos labuma guvējus. Tas ļautu uzzināt kam un kur ir jāmaksā nodokļi, veicinātu godīgu konkurenci un līdz ar to arī uzlabotu investīciju klimatu dalībvalstīs. K. Kariņa priekšlikums par vienota reģistra izveidi Eiropas Savienībā padara daudz stingrāku Eiropas Komisijas sākotnējo priekšlikumu direktīvai. Parlamenta atbalstītais teksts paredz, ka pieeja reģistram būs publiska.

Lielu atbalstu iniciatīvai izveidot patiesā labuma guvēju reģistru ir paudušas vairākas ietekmīgas starptautiskas organizācijas kā „Transparency International” un „Financial Transparency Coalition”. Īpašu atbalstu Latvijas pārstāvja K. Kariņa virzītajai direktīvai ir paudusi starptautiskā organizācija “One”. Tās viens no līderiem, grupas U2 līderis Bono, ETP kongresā Dublinā uzsvēra K.Kariņa virzīto likumprojektu kā nozīmīgu likumdošanas iniciatīvu, lai cīnītos pret nelegāli iegūtu līdzekļi slēpšanu ofšoros.

Pēc EP šīs dienas balsojuma Eiropas Padomei jālemj par atbalstu Parlamenta izstrādātajam tekstam. Pēc tam tiks uzsākta sarunu procedūra ar Eiropas Padomi un Komisiju, lai vienotos par likumprojekta gala tekstu.

Krišjānis Kariņš Eiropas Parlamentā strādā Rūpniecības, pētniecības un enerģētikas komitejā un Ekonomikas un monetāro lietu komitejā.

Faktu lapa par Eiropas Parlamenta ziņojumu direktīvai

Papildus informācija:
Ieva Zīberga
Eiropas Parlamenta deputāta
Krišjāņa Kariņa padomniece preses jautājumos
Tālr.: + 371 29484828
E-pasts: [email protected]

Dalies ar ziņu