Skip to main content

FM: arvien jūtamāk uzlabojas situācija darba tirgū

Līdz ar pagājušajā gadā sasniegto straujo ekonomikas izaugsmi arvien jūtamāk uzlabojas situācija arī darba tirgū – 2012. gada ceturtajā ceturksnī ekonomikā nodarbināto iedzīvotāju skaits sasniedzis 902,3 tūkstošus, nodrošinot darba meklētāju īpatsvara samazināšanos līdz 13,8% no ekonomiski aktīvajiem iedzīvotājiem.

Nodarbināto iedzīvotāju skaits ceturtajā ceturksnī salīdzinājumā ar 2011. gada ceturto ceturksni ir palielinājies par 2,9%, un gada otrajā pusē strādājošo skaita pieaugums ir bijis straujāks nekā gada sākumā, kad tas nedaudz pārsniedza 2% līmeni. Pateicoties šim kāpumam, darba meklētāju skaits gada laikā ir sarucis par 6,7% un darba meklētāju īpatsvars 2012. gada ceturtajā ceturksnī bijis par 1,2 procentpunktiem zemāks nekā pirms gada.

Īpaši pozitīvi vērtējams tas, ka darba meklētāju skaita un bezdarba līmeņa samazināšanos jau no pagājušā gada sākuma ir nodrošinājusi tikai jaunu darba vietu rašanās. Iepriekš darba meklētāju skaitu un bezdarba līmeni bija samazinājusi arī ekonomiski aktīvo iedzīvotāju skaita samazināšanās, cilvēkiem atsakoties no darba meklējumiem vai dodoties ārpus Latvijas. Jaunu darba vietu veidošanos un strādājošo skaita pieaugumu pagājušajā gadā ir nodrošinājis praktiski tikai privātais sektors, kamēr sabiedriskajā sektorā strādājošo skaits palielinājies tikai niecīgi, bet no budžeta finansētajā vispārējās valdības sektorā pat uzrādījis samazinājuma tendenci.

Straujākas ekonomiskās izaugsmes atjaunošanās un jaunu darba vietu veidošanās ir veicinājusi cilvēku atgriešanos darba tirgū un 2012. gada ceturtajā ceturksnī ekonomiski aktīvo iedzīvotāju skaits bijis par 1,5% lielāks nekā attiecīgajā ceturksnī pirms gada. Savukārt to ekonomiski neaktīvo cilvēku skaits, kuri ir zaudējuši cerības atrast darbu, gada laikā ir sarucis par 5,6 tūkstošiem jeb 14,9 procentiem. Gada laikā ir nedaudz samazinājies arī ilgstošo bezdarbnieku skaits, salīdzinājumā ar 2011. gada ceturto ceturksni noslīdot par 2,9%.

Lai gan pēdējo ceturkšņu un visa 2012. gada darba tirgus dati ir visnotaļ pozitīvi, ekonomiskā situācija pasaulē un eirozonā neļauj prognozēt strauju darba vietu skaita pieaugumu un Latvijas darba tirgus situācijas uzlabošanos. Ilgstošo bezdarbnieku skaits joprojām saglabājas augsts, un situāciju darba tirgū var saasināt augošie strukturālā bezdarba riski, kad darba devējiem par piedāvāto atalgojumu rodas grūtības atrast atbilstoši kvalificētus speciālistus. Savukārt ilgākā termiņā bažas rada negatīvā iedzīvotāju skaita dinamika un sagaidāmais darbspējas vecuma iedzīvotāju skaita kritums.

Informācijas sagatavotājs:
Lelde Kaunese
Komunikācijas nodaļas vadītāja vietniece
Tālr.: 67083938
[email protected]

 

Dalies ar ziņu