Skip to main content

FM: gada inflācija jūnijā atkal kļūst pozitīva

Gada inflācija šī gada jūnijā atkal atgriezās pozitīvā vērtībā (0,2%) pēc iepriekšējos divos mēnešos novērotās deflācijas. Ļoti zema inflācija tomēr ir neraksturīga šī brīža ekonomiskajai situācijai, ņemot vērā, ka Latvija vēl arvien ir viena no visstraujāk augošajām ekonomikām Eiropas Savienībā (ES).

Deflācijai var minēt vairākus iemeslus – pēdējā gada laikā bija novērojamas plašas naftas cenu svārstības, piemēram, degvielas cenas šobrīd, salīdzinot ar augstāko punktu pagājušajā gadā, ir par vairāk kā 9% lētākas. Samērā lielu ietekmi cenu pazeminošā virzienā radīja spraigā telekomunikāciju uzņēmumu konkurence, kur pakalpojumu cenas gada laikā ir kritušas par vairāk kā 6%. Jāņem vērā arī kopējais ekonomikas noskaņojums ES – lēnā izaugsme reģionā rada zemas inflācijas vidi.

Kā jau raksturīgi jūnijā, veikalu plauktos nonākot jaunajai šī gada dārzeņu ražai, patēriņa cenas nedaudz paaugstinājās – par 0,2% salīdzinājumā ar maiju. Kartupeļu un dārzeņu cenas pieauga par 8,7%, un augļu cenas pieauga par 1,6%. Dažiem produktiem cenas samazinājās – jūnijā sākās sezonas atlaides atsevišķiem apģērbiem (-0,8%) un apaviem (-5,1%). Gaidāms, ka vēl spēcīgāku atlaižu sezonu efektu redzēsim datos par inflāciju jūlijā. Saistībā ar pagājušajiem Līgo svētkiem ir samazinājusies cena alum – par 5,3%.

Finanšu ministrija ir atjaunojusi makroekonomiskās prognozes, tajā skaitā, arī inflācijai. Gada vidējās inflācijas (12 mēnešu vidējais indekss, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem) prognoze šim gadam ir salīdzinoši zema (0,4%), kur cenu dinamiku pārsvarā nosaka krītošās naftas produktu cenas, kā arī nemainīgi zemā pamatinflācija. Savukārt turpmākajos gados ir prognozēta Latvijas ekonomikai daudz atbilstošāka inflācija (2,3% – 2014. gadā un 2,5% – 2015. gadā).

Informācijas sagatavotājs:
Ieva Pužule
Komunikācijas nodaļas vecākā referente
Tālr.: 67095405
[email protected]

 

Dalies ar ziņu