Skip to main content

Imants Lieģis: savlaicīgi jādefinē Latvijas ES prezidentūras prioritātes

Savlaicīgi jādefinē Eiropas Savienības (ES) politikas prioritātes, kurām Latvija kā ES prezidējošā valsts 2015. gadā pievērsīs pastiprinātu uzmanību, uzskata Saeimas Eiropas lietu komisijas priekšsēdētājs Imants Lieģis.

Komisijas priekšsēdētājs rosina pēc iespējas ātrāk sākt plašu politiķu, diplomātu un ekspertu diskusiju par Latvijas ES prezidentūras pusgada prioritātēm. I. Lieģis uzsver, ka 2015. gads nemaz nav tik tālu, un Eiropas lietu komisijas 17. februāra sēde, kurā deputāti uzklausīja Ārlietu ministrijas ziņojumu par gatavošanos Latvijas prezidentūrai, apliecināja, ka šajā jomā ir ļoti daudz darāmā.

„2015.gada pirmā puse, kad Latvija vadīs Eiropas Savienības darbu, būs lieliska iespēja pārējo dalībvalstu uzmanību vērst uz mūsu valstij īpaši būtiskiem jautājumiem. Tādēļ pēc iespējas ātrāk jāsāk kvalitatīva diskusija, kādas tad būs Latvijas prezidentūras prioritātes, ko mēs vēlēsimies Eiropai pateikt un kādu politiku aicināsim veidot. Vienlaikus jāņem vērā, ka Latvija prezidentūru vadīs sadarbībā ar Itāliju un Luksemburgu ,” uzsver I. Lieģis.

Komisijas priekšsēdētājs atgādina, ka katra ES dalībvalsts savas prezidentūras laikā aktualizē kādu sev būtisku jautājumu, piemēram, Zviedrijas ES prezidentūras laikā tika pieņemta Baltijas jūras stratēģija, bet Francijas prezidentūrā uzsākta Vidusjūras Savienības iniciatīva.

„Ne mazāk būtisks ir arī cilvēkresursu jautājums, jo Latvijas pārstāvjiem Rīgā un Briselē šajā laikā būs jāvada 188 darba grupas, kurās strādās visu dalībvalstu pārstāvji. Līdz ar to aktuāls būs šo Latvijas ierēdņu angļu un franču valodas zināšanu un profesionālās kompetences jautājums,” norāda I. Lieģis. Komisijas priekšsēdētājs rosina apsvērt iespēju prezidentūras laikā šo pienākumu pildīšanai piesaistīt Latvijas pilsoņus, kuri ieņem amatus ES institūcijās, citās starptautiskās organizācijā, kā arī lielos starptautiskos uzņēmumos.

ES prezidentūra ir arī unikāla iespēja iepazīstināt ar mūsu valsts kultūru un ievērojamām tūrisma vietām, jo uz daudzajām darba grupām prezidentūras pusgada laikā Latvijā ieradīsies vairāki tūkstoši pārstāvju no visām ES dalībvalstīm un ES institūcijām, atgādina I. Lieģis. Komisijas priekšsēdētājs atzinīgi vērtē valdības nesen pieņemto lēmumu par galveno sanāksmju norises vietu Rīgā noteikt jauno Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēku, bet dažādas zemāka līmeņa ekspertu sanāksmes rīkot arī citās Latvijas pilsētās.  

Informāciju sagatavoja:
Saeimas Preses dienests

Dalies ar ziņu