Skip to main content

Kampars: uzņēmīgi un saimnieciski cilvēki sekmīgi izmanto mājokļu siltināšanas programmas iespējas

Ekonomikas ministrs Artis Kampars šodien, 10. decemrī, tikās ar namu apsaimniekotājiem un iedzīvotājiem, kuri, izmantojot valsts atbalsta programmu un saņemot līdzfinansējumu no Eiropas Savienības struktūrfondu līdzekļiem, veikuši daudzdzīvokļu māju kompleksu renovāciju. Ministrs ir gandarīts par projektu īstenotāju pieredzi, kas uzrāda mājokļu siltināšanas programmas pozitīvo ietekmi – proti, iedzīvotājiem samazinās izmaksas par komunālajiem maksājumiem, vienlaikus tiek sakopta dzīves vide un mainās cilvēku attieksme pret savu īpašumu.

„Mājokļu siltināšanas programmas efekts atspoguļojas katras renovētās mājas iedzīvotāja maciņā – apkures rēķini kļūst mazāki. Taču šai valsts atbalsta programmai ir arī cita pozitīvā ietekme – nosiltinātās mājas tiek saremontētas, tādējādi uzlabojot dzīves vidi, līdz ar to mainās cilvēku attieksme pret savu īpašumu, tāpat nosiltinātajās mājās ceļas dzīvokļu vērtība. Apsveicami, ka programmā iesaistās gan pašvaldību uzņēmumi, kas atbildīgi par māju apsaimniekošanu, gan dzīvokļu īpašnieku biedrības, kurās iniciatīva par mājas siltināšanu nāk no pašiem mājas iedzīvotājiem. Īstenotie projekti kļūst par kaimiņa pozitīvo piemēru un domāju, ka sakopta un nosiltināta māja ir katra kārtīga saimnieka prestiža jautājums,” uzskata A.Kampars.

Ministrs interesējās par kopējiem mēneša maksājumiem, ar ko pēc mājas siltināšanas jārēķinās iedzīvotājiem, un no programmas ietvaros īstenoto projektu autoriem saņēma apliecinājumu, ka, summējot komunālo pakalpojumu rēķinu ar bankas aizdevuma atmaksu, ikmēneša izdevumi nepalielinās.

ERAF programma “Daudzdzīvokļu māju siltumnoturības uzlabošanas pasākumi”, kurā kopējais pieejamais finansējums 44,37 miljoni latu, tika uzsākta 2009. gada pavasarī. Pusotra gada laikā renovācija pabeigta 46 daudzdzīvokļu mājās un visaktīvāk darbi notiek Kurzemē (Ventspilī un Liepājā) un Vidzemē (Valmierā un Limbažu novadā), savukārt vismazākā aktivitāte ir Latgalē – renovēta tikai viena māja.

Kopumā programmā saņemti 268 projekti par kopējo līdzfinansējuma apjomu 13,7 miljoni latu, taču Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras prognozē, ka tuvākajos mēnešos pieteikumu skaits palielināsies, jo potenciālie projektu īstenotāji intensīvi izmanto iespēju saņemt LIAA speciālistu konsultācijas projektu gatavošanā.

Līdz šim iesniegumus finansējuma saņemšanai varēja iesniegt par daudzdzīvokļu mājām, kas nodotas ekspluatācijā no 1944. līdz 1993. gadam (ieskaitot), taču Eiropas Komisija ir akceptējusi LR Ekonomikas ministrijas ierosinātos grozījumus, kas ļaus uz līdzfinansējumu pretendēt arī ēkām, kas būvētas pirmskara laikā.

Līdzfinansējums tiek piešķirts energoaudita, tehniskās apsekošanas un būvprojekta sagatavošanai, būvuzraudzības un autoruzraudzības veikšanai un būvdarbiem dzīvokļu īpašnieku kopīpašumā esošajās daļās — ēku ārējo norobežojošo konstrukciju būvelementu siltināšanai un nomaiņai, pagraba pārsegumu siltināšanai, siltumapgādes sistēmas renovācijai, ventilācijas sistēmas renovācijai vai rekonstrukcijai, ēkas strukturālo daļu atjaunošanai, kas nepieciešama energoefektivitātes darbu veikšanai, un citiem renovācijas darbiem, kas paaugstina ēkas energoefektivitāti un ir iekļauti energoauditā kā veicamie pasākumi.

Ministrs šodien tikās ar sešiem māju siltināšanas programmas dalībniekiem no Rīgas, Rēzeknes, Alūksnes, Ropažiem, Ventspils un Jelgavas. Diskusija tika translēta tiešraidē Ekonomikas ministrijas mājas lapā.


Informāciju sagatavoja:
Elīna Bīviņa
ministra padomniece sabiedrisko attiecību jautājumos
Tel. 29405397
[email protected]

Dalies ar ziņu