Skip to main content

Kariņš uzdod jautājumu Barozzo par enerģētikas projektu finansējumu

Šonedēļ Eiropas Parlamenta (EP) plenārsesijā, atbildot uz Krišjāņa Kariņa (Vienotība, ETP) jautājumu par enerģētikas infrastruktūras projektu finansēšanu, Eiropas Komisijas (EK) priekšsēdētājs Žozē Manuēls Barozzo informēja, ka Komisija piedāvās jaunu finanšu instrumentu, lai finansētu Eiropas nozīmes projektus pēc 2013. gada.

Sesijas ietvaros deputātiem bija iespēja uzdot jautājumus EK priekšsēdētājam Ž. M. Barozzo par enerģētikas politiku. Kariņš uzdeva jautājumu par enerģētikas infrastruktūras projektu finansēšanas modeli.

Barozzo atbildē apstiprināja, ka gāzēs infrastruktūrā būs nepieciešami 200 miljardi eiro līdz 2020. gadam. „100 miljardi eiro būs jāiegulda pašam tirgum. Lai iegūtu trūkstošu summu Eiropas Komisija piedāvās jaunu finanšu instrumentu, lai finansētu Eiropas nozīmes projektus finanšu perspektīvām pēc 2013. gada – granti, vai arī citi inovatīvi piedāvājumi, piemēram, garantijas, publiskās un privātās partnerības aizdevumi. Es jau runāju arī par ES fondiem, projektu obligācijām, kas būs paredzētas tieši šiem mērķiem,” savā atbildē Kariņam uzsvēra Barozzo.

Uzdodot jautājumu, Kariņš norādīja, ka ziņojumā tiek lēsts, ka izmaksas tīklu pilnveidošanai līdz 2020. gadam būs apmēram 200 miljardi eiro. Dokumentā arī teikts, ka apmēram puse, tātad 100 miljardi, nāks no privātā sektora. „No kurienes nāks atlikušie 100 miljardi eiro, kas būs vajadzīgi enerģētikas tīklu pilnveidošanai? Vai tie būs Savienības līdzekļi, vai tie būs uz projektu orientēti vērtspapīri, vai citi finansējumu avoti,” jautāja Kariņš.

"Komisijas priekšsēdētāja atbilde liecina, ka viņiem ir risinājumi kā finansēt enerģētikas projektus. Tas ir būtiski, jo Latvijas, Lietuvas un Igaunijas patērētājiem nebūs pilnībā jāsedz izmaksas, kas veidosies būvējot gāzes un elektrības starpsavienojumus ar citām Eiropas valstīm" izvērtējot Barozzo atbildi, secināja Kariņš.

Kā jau iepriekš ziņots, EP uzsācis darbu pie ziņojuma par Eiropas Savienības enerģētikas infrastruktūras attīstību līdz 2020. gadam. Kariņš ir kļuvis par vienu no galvenajiem šī ziņojuma sagatavotājiem jeb līdzziņotāju.

Krišjānis Kariņš EP strādā Rūpniecības, pētniecības un enerģētikas komitejā un Ekonomikas un monetāro lietu komitejā, kā arī īpašajā Finanšu, ekonomikas un sociālās krīzes komitejā.

 

Informāciju sagatavoja:
Ieva Zīberga
Eiropas Parlamenta deputāta
Krišjāņa Kariņa padomniece preses jautājumos
Tālr.: +371 29484828
[email protected]
www.karins.lv

Dalies ar ziņu