Skip to main content

Kultūras ministre: kultūras periodikas dēļ nav jāslēdz muzeji

Kultūras ministre Sarmīte Ēlerte uzskata, ka Jurģa Liepnieka piedāvājums likvidēt memoriālos muzejus, lai stiprinātu kultūras periodiku, ir aplams. „Vai tā ir vāja iztēle, ja, meklējot naudu portālam Satori.lv, tiek piedāvāts likvidēt, slēgt muzejus? Tā ir būtiska Latvijas kultūrtelpas un identitātes daļa,” saka S. Ēlerte.

„Satori.lv ir viena, varbūt pati nozīmīgākā kultūras un domu diskusiju vietne internetā. Ceru, ka J. Liepnieks ir ziedojis naudu Satori.lv pastāvēšanai, kā to gatavojos darīt es. Nepieciešamā summa, lai portāls pastāvētu un nākamreiz tomēr laikā iesniegtu Valsts Kultūrkapitāla fonda projektu konkursā savu pieteikumu, nav pārdabiski liela. Tā nav jāmeklē uz kultūratmiņas noplicināšanas rēķina,” uzsver kultūras ministre. Valstī šobrīd ir astoņi valsts dibināti un uzturēti memoriālie muzeji; iniciatores pārējo 26 memoriālo muzeju veidošanai ir pašvaldības, kas tādejādi īsteno vietējo iedzīvotāju vēlmes un bieži vien izmanto muzeju un tā darbību kā efektīvu instrumentu vides sakārtošanai un aktīvākai sociālo un kultūras saišu veidošanai gan lokālās kopienas ietvaros, gan sadarbībai ar citām kopienām, tos apmeklē tūristi gan no citiem Latvijas reģioniem, gan ārvalstīm. Kultūras ministrija regulāri saņem ierosinājumus no sabiedrības – nevalstiskām organizācijām un indivīdiem ­– par jaunu, ar izcilām personībām saistītu muzeju dibināšanu, piemēram, 2010. gadā tika diskutēts par ierosinājumiem veidot Kurta Fridrihsona memoriālo muzeju, Lūcijas Garūtas memoriālo dzīvokli, Regīnas Ezeras memoriālo māju, tāpat pērn darbu uzsāka nevalstiska organizācija „Viegli”, kuras darbības mērķis ir veidot mūsdienīgu muzeju, kas veltīts Imanta Ziedoņa personībai.

Kultūras periodikai latviešu valodā nekad nebūs lielas tirāžas, tie vienmēr būs jāatbalsta, un tas ir valsts pienākums, uzskata kultūras ministre. „Šobrīd valstī to iespēju robežās veic Valsts Kultūrkapitāla fonds, bet stāvoklis kultūras periodikas jomā šobrīd neapšaubāmi ir kritisks, tāpat vēl joprojām kritiski mazs ir visas kultūras nozares finansējums,” norāda S. Ēlerte.

Informāciju sagatavoja:
Andris Saulītis
Kultūras ministres padomnieks
Preses sekretārs
Tālr.: +371 67330306


 

Dalies ar ziņu