Skip to main content

Kultūras ministrija stiprinās Rīgas vēsturiskā centra aizsardzību

Kultūras ministrija sagatavojusi grozījumus Rīgas vēsturiskā centra saglabāšanas un aizsardzības noteikumos, lai turpmāk galvaspilsētas vēsturiskajā centrā neparādītos vidi degradējošas pagaidu būves. Iemesls tam ir vidi degradējošas atrakciju būves Esplanādes parkā pie Raiņa pieminekļa. Kultūras ministre Sarmīte Ēlerte norāda, Rīgas Domes reakcija uz kritiku par atrakciju parka izvietošanu vēsturiskajā centrā rada nepieciešamību novērst iespējamos draudus UNESCO Pasaules mantojuma vietas statusa saglabāšanai.

„Esplanādes parkā izvietoto atrakciju pabīdīšana dažus soļus tālāk no Raiņa pieminekļa nepaskaidro, kāpēc šis balagāns atrodas vēsturiskajā centrā,” norāda kultūras ministre Sarmīte Ēlerte. Viņa uzskata, ka galvaspilsētas vadības izteikumi par UNESCO statusa nozīmi apdraud UNESCO Pasaules mantojuma vietas – Rīgas vēsturiskā centra – saglabāšanu un sabalansētu un pārdomātu attīstību. Pašvaldība neievēro pat Rīgas Domes saistošajos noteikumos rakstīto, ka „parkos un skvēros Rīgas vēsturiskā centra teritorijā nav pieļaujama lielu iekārtu uzstādīšana atrakciju kompleksu veidošanai, izņemot tam speciāli izbūvētās vietās”.

Ministru kabineta noteikumu grozījumu apstiprināšanas gadījumā turpmāk publiskie pasākumi, kas saistīti ar kultūrvēsturiskās vides, tai skaitā, īslaicīgu pārveidošanu, piemēram, atrakciju iekārtu uzstādīšanu, būs pieļaujami pēc Rīgas vēsturiskā centra saglabāšanas un attīstības padomes pozitīva atzinuma saņemšanas. Saskaņā ar Rīgas vēsturiskā centra saglabāšanas un aizsardzības likumu, padome ir sabiedriska konsultatīva institūcija, kuras darbības mērķis ir veicināt institūciju sadarbību un lēmumu pieņemšanu jautājumos, kas attiecas uz Rīgas vēsturiskā centra un tā aizsardzības zonas saglabāšanu, aizsardzību un attīstību.

Rīgas vēsturiskais centrs ir pilsētas vizītkarte, jebkura darbība šajā teritorijā norāda, vai ir vēlme prestižo statusu saglabāt, kādu tēlu par sevi vēlas veidot un vai spēj iegūto UNESCO statusu novērtēt. Kultūras ministre uzskata, ka galvaspilsētas iedzīvotājiem un viesiem ir tiesības baudīt Rīgas kultūru. „Eiropā cieņa pret kultūrvēsturisko mantojumu un līdzsvarotu attīstību ir daļa no nacionālo valstu identitātes, kāda ir arī Latvija. Tas neizslēdz atrakciju parku atrašanos pilsētās, taču tam jāatrodas atbilstošā vidē, piemēram, Rīgā atbilstoša un piemērota vide tam būtu Uzvaras parks,” ierosina S. Ēlerte.


Informāciju sagatavoja:
Andris Saulītis
Kultūras ministres preses sekretārs
Tālr.: +371 26473310
[email protected]

 

Dalies ar ziņu