Skip to main content

Latvijas ārlietu ministra paustā nostāja jautājumā par Baltkrieviju tiek pilnībā atspoguļota kopīgajā ES pozīcijā

31. janvārī ārlietu ministrs Ģirts Valdis Kristovskis piedalījās kārtējā Eiropas Savienības Ārlietu padomes un Vispārējo lietu padomes sanāksmē Briselē.

Ārlietu padomē tika pieņemti secinājumi par ES turpmākajiem soļiem attiecībās ar Baltkrieviju, ņemot vērā opozīcijas un varas iestāžu sadursmes Baltkrievijas prezidenta vēlēšanu dienā.

Diskusijas ietvaros Ģ. V. Kristovskis uzsvēra, ka Latvija nosoda vardarbību pēcvēlēšanu periodā un aicina izbeigt represijas pret opozīciju. Latvija atbalsta kopējo ES nostāju attiecībā uz vīzu sankcijām. Latvija aicina atbalstīt Baltkrievijas sabiedrību, mēdijus, studentus un neatkarīgu izglītības iespējas Baltkrievijā. Ministrs uzsvēra, ka ekonomiskās sankcijas līdz šim nav devušas rezultātus un tāpēc Latvija atbalsta vienošanos pagaidām šādas sankcijas nepiemērot. ES Ārlietu padome pieņēma lēmumu, ka ES regulāri izvērtēs situāciju Baltkrievijā un būs gatava apsvērt precizētas, papildus sankcijas visās sadarbības jomās ar Baltkrieviju. Šis lēmums pilnībā atbilst Latvijas nostājai.

Ministrs informēja kolēģus par Latvijas 22. janvāra lēmumu noteikt vīzu režīma atvieglojumus Baltkrievijas pilsoņiem, lai sekmētu pilsoniskās sabiedrības un demokrātisko institūciju nostiprināšanos. Lēmums paredz atbrīvot no valsts nodevas ilgtermiņa vīzas pieprasītājus.

Ministru diskusijā par situāciju Ēģiptē Ģ. V. Kristovskis pasvītroja, ka Ēģiptes varas iestādēm, veicot pārmaiņas valstī, jānodrošina cilvēktiesību un tiesu varas ievērošana, lai sagatavotos brīvām un demokrātiskām vēlēšanām. Ministrs pauda pārliecību, ka šis ir izaicinājums Eiropas demokrātijai, un Eiropas Savienībai ir jābūt gatavai ekonomiski un politiski atbalstīt Ēģiptes iedzīvotājus pārmaiņu procesa attīstībā.

Ārlietu ministru darba vakariņās tiks apspriesti 21. – 22. janvārī Stambulā notikušo sarunu rezultāti ar Irānu, kā arī turpināsies diskusijas par ES stratēģiskajiem partneriem, tai skaitā par Krieviju.
 

Informāciju sagatavoja:
LR Ārlietu ministrijas
Preses un informācijas nodaļa
Tālr.: 67016 272
[email protected]

Dalies ar ziņu