Skip to main content

Lielā Talka 2012 – Jūrmalā, Majoru muižā

2012. gada 21.aprīlī, kad visā Latvijā aktīvi rit talkošana, arī mēs, kopā ar  Vienotības Jūrmalas nodaļas biedriem un atbalstītājiem sakopām grezno, bet likteņa varā pamesto Majoru muižu.

Majoru muižas kungu māja celta ap 1910. gadu kā vasaras rezidence un medību pils pēc arhitekta V. Bokslafa projekta. Tā atrodas plašā zemesgabalā parka vidū, netālu no Lielupes. Ēkas apdarē izmantoti baroka un jūgendstila elementi, asimetriski apjomi un detaļu izkārtojums – pusloka veranda, erkers, kalpotāju ieeja. Daļēji saglabājusies iekštelpu mākslinieciskais veidojums – halle ar koka kāpnēm, ko rotā virpoti balustri un kokgriezuma kolonnas, kamīns ar spoguli, muzikantu loža, durvju metāla apkalumi. Ēkā ir koka kāpnes, greznas glazētu podiņu krāsnis, griestu plafonu plastiskais dekors ar sfinksām, parketi, grīdas flīzes, kā arī oriģināls vestibila interjers.

Pirmais iespaids ierodoties muižas teritorijā bij, ka nekas šeit nav tīrīts kopš iepriekšējā gada talkas. Visu zemi klāja pērnā gada lapas, nolauzti koku zari un par cik teritorija faktiski tiek caurstaigāta, tad bij arī diezgan daudz cilvēku atstāti atkritumi. Vienīgais uzlabojums, kas gada laikā ir veikts – aiznagloti logi un durvis, lai neviens patvaļīgi nevarētu iekļūt muižas ēkā un nodarīt skādi kultūrvēsturiskajam mantojumam, kā arī vietām ir sakārtota muižas teritorijas sēta.

Talkas dienā bijām aptuveni trīsdesmit talkotāji, gan bērni, gan pieaugušie, no kuriem katrs pielika savu roku teritorijas sakopšanā. Vieni grāba pērnās lapas, citi tās krāmēja ķerrās un maisos un nesa uz tam paredzēto vietu. Tika sakopta un no atkritumiem attīrīta visa muižas ēka, kopumā tika sakopta aptuveni ceturtā daļa no visas muižas un parka teritorijas. Diemžēl mūsu spēkos nebij vienas dienas laikā sakopt visu muižas teritoriju, jo parka teritorijā ir aptuveni piecdesmit dižkoki un pērnās lapas vietām nav novāktas jau vairākus gadus.

Ļoti ceram, ka senās muižas ēka un tās parks tuvākajā laikā iegūs sev kārtīgus saimniekus, kuri spētu to sakopt un atrastu tai lietderīgu pielietojumu, vai arī Jūrmalas pilsētas dome, kam faktiski pieder šis īpašums, spētu atrast finansējumu šīs teritorijas apsaimniekošanai un sakārtošanai, tikpat labi kā piemēram Dzintaru parkam.

Informāciju sagatavoja:
Artūrs Mazurs

Dalies ar ziņu