Skip to main content

Matīss: ASV armijas apgāde Eiropā – jauna iespēja Latvijas pārtikas ražotājiem un pārvadātājiem

Pirmdien, 18.augustā, satiksmes ministrs Anrijs Matīss tikās ar Amerikas Savienoto Valstu Transporta virspavēlniecības (USTRANCOM) komandieri ģenerāli Paulu J.Selvu, lai pārrunātu pušu sadarbības jautājumus kravu pārvadājumu jomā.

Ministrs arī pateicās ģenerālim par vizīti Latvijā tik drīz pēc stāšanās jaunajā amatā – šī gada maijā. Ģenerālis atzinīgi vērtē Latvijas līdzšinējo ieguldījumu kravu pārvadājumos uz un no Afganistānas, kā arī izteica interesi par sadarbības turpināšanu.

A.Matīss apliecināja Latvijas vēlmi turpināt atbalstīt kravu pārvadājumus uz un no Afganistānas, īpašu uzmanību pievēršot kravu apjoma palielināšanai pārvadājumos no Afganistānas un piedāvājot izmantot speciālus kravu konsolidācijas punktus Latvijas ostās.

Tāpat ministrs piedāvāja iepirkumus ASV armijas, kā arī citu struktūrvienību vajadzībām veikt Latvijā, kas samazinātu piegāžu laiku un izmaksas. Vairāki Latvijas uzņēmumi, piemēram, Balticovo, Dobeles Dzirnavnieks u.c. jau ir sertificējušies atbilstoši ASV prasībām un iepriekš piegādājuši dzeramo ūdeni, sulas, miltus u.c. produktus.

Šobrīd ar Latvijas pārtikas precēm pamatā tiek apgādāts ASV un NATO militārais kontingents Afganistānā. Ņemot vērā šo veiksmīgo sadarbību, satiksmes ministrs rosināja ASV partnerus izvērtēt iespējas šādā veidā apgādāt arī Ziemeļrietumeiropas reģionā izvietoto ASV militāro personālu. Latvija ir spējīga kalpot kā efektīvs piegāžu konsolidācijas un distribūcijas centrs, nodrošinot ekonomiski izdevīgus pārvadājums ar autotransportu, gaisa satiksmi un dzelzceļu Eiropā un citos reģionos. A.Matīss uzsvēra, ka „iespēja ar pārtikas precēm apgādāt ASV militāro kontingentu arī Eiropā ne tikai veicinātu Latvijas pārtikas ražotāju un pārvadātāju mērķa tirgu diversifikāciju, bet arī vairotu Latvijas ieguldījumu Eiropas drošības infrastruktūras stiprināšanā un stratēģiskajā sadarbībā ar ASV.”

Viņš arī informēja ģenerāli Selvu par šī gada jūnijā parakstīto Latvijas un Afganistānas Transporta ministriju sadarbības memorandu, kas paredz abu valstu ciešāku sadarbību dažādās transporta jomās, t.sk. civilajā aviācijā. Latvija var dalīties pieredzē un apmācīt Afganistānas aviācijas speciālistus, kā arī piedāvāt Afganistānas speciālistu apmācīšanu dzelzceļa nozares jomā.

Tāpat A.Matīss akcentēja lidostas „Rīga” piedāvātās iespējas, kas pēc skrejceļa atjaunošanas un infrastruktūras modernizācijas darbiem spēj uzņemt praktiski jebkura izmēra gaisa kuģus. Tā, piemēram, šī gada 12.jūnijā lidosta „Rīga” apkalpoja pasaulē lielāko lidmašīnu An-225 Mriya, kā arī regulāri tiek apkalpotas kravas lidmašīnas Boeing 747, kas kursē uz Afganistānu. Vizītes ietvaros ģenerālis Selva apmeklēja arī lidostu „Rīga”, kur tikās ar lidostas vadību, kā arī iepazinās ar kravu termināļa darbību. Ģenerāļa uzmanību saistīja lidostas piedāvājums aptuveni vienas stundas laikā veikt lielo lidmašīnu uzpildi, kas būtiski samazina lidmašīnas dīkstāvi, tādējādi veicinot tās efektīvu izmantošanu.

Ministrs pavadīs ģenerāli vizītē uz Rīgas Universālo termināli, kas ir nozīmīgs ISAF apgādes ķēžu dalībnieks, tai skaitā, nodrošinot pārtikas kravu apkalpošanu.

Papildus indormācija:
Ilze Svikliņa
Satiksmes ministrijas sabiedrisko attiecību speciāliste
Tālrunis: 67028370
E-pasts: [email protected]

Dalies ar ziņu