Skip to main content

Pabriks 100 dienās veicinājis reģionālo sadarbību un stiprinājis Zemessardzi

Šodien, 10. februārī, aprit simts dienas kopš aizsardzības ministra amatā stājies Artis Pabriks. Izvērtējot šajā laikā padarīto, aizsardzības ministrs A.Pabriks secina, ka ielicis pamatus Baltijas valstu un Ziemeļvalstu sadarbības padziļināšanai, kā arī veicis vairākus pasākumus Zemessardzes stiprināšanai.

A. Pabriks Lietuvas un Igaunijas aizsardzības ministriem iesniedzis priekšlikumu un saņēmis atbalstu padziļināt Baltijas valstu sadarbību, sekmējot bruņoto spēku savstarpējo savietojamību, attīstot sadarbību aizsardzības plānošanas jautājumos un nodrošinot budžetā pieejamo līdzekļu efektīvāku izmantošanu, piemēram, veicot kopīgus iepirkumus. Līdz šā gada maijam tiks izstrādāti konkrēti rīcības plāni sadarbības padziļināšanai. Tāpat ir uzsākts dialogs ar Ziemeļvalstīm par sadarbības padziļināšanu vairākās jomās, piemēram, vienotu kaujas grupu izveidi ES Kaujas grupas ietvaros, kopējām militārām mācībām u.c.

Ministrs veicis vairākus pasākumus, lai veicinātu Zemessardzes attīstību, piemēram, panākta vienošanās par zemessargu iesaistīšanu atbalsta sniegšanā Valsts policijai sabiedriskās kārtības un drošības nodrošināšanā, kā arī minimāli atjaunoti līdzekļi, lai nodrošinātu kompensācijas zemessargiem par dienesta pienākumu veikšanu papildus viņu tiešajam darbam.

Tāpat ministrs norāda, ka šo trīs mēnešu laikā nodrošināts, ka nemilitāro kravu tranzīts uz Afganistānu var turpināt attīstīties un pieaugt, veicinot Latvijas ekonomikas izaugsmi. Uzsākts darbs, lai nodrošinātu iespējas veikt kravu tranzītu arī pretējā virzienā. Savukārt šogad ar Luksemburgas finansiālo atbalstu Nacionālie bruņotie spēki (NBS) iesaistīsies ES vadītajā operācijā ATALANTA Somālijā.

Ministrs arī uzsācis sarunas ar NATO dalībvalstīm, kuras, veicot aizsardzības nozares reformas, gatavojas nopietni samazināt savu ekipējumu un ir gatavas ar atvieglotiem noteikumiem nodot to Latvijai. Šī ir iespēja ierobežotā aizsardzības budžeta apstākļos veikt NBS vienību kaujas spēju uzlabošanu, celt karavīru motivāciju un ilgtermiņa interesi par dienestu.

Savukārt šā gada laikā ministrija strādās pie jaunas Valsts aizsardzības koncepcijas un jauna NBS attīstības plāna izstrādes nākamajiem 12 gadiem. Kā prioritāti ministrs noteicis arī Jaunsardzes darba intensitātes atjaunošanu iepriekšējo gadu līmenī, lai panāktu, ka Jaunsardze kļūst par NBS un Zemessardzes rekrutēšanas bāzi. Tāpat plānots uzsākt militārās izglītības sistēmas reorganizāciju, lai paaugstinātu izglītības kvalitāti.
 


Informāciju sagatavoja:
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļa
Tālr.: +371 67335254
[email protected]

Dalies ar ziņu