Skip to main content

Pabriks mudina NATO pasteidzināt reformu īstenošanu

Aizsardzības ministrs Artis Pabriks 10. un 11. martā piedalījās NATO aizsardzības ministru sanāksmē, kurā kā viens no galvenajiem jautājumiem tika apspriesta situācija Lībijā. Ministri vienojās, ka NATO turpinās militārās plānošanas procesu, lai nepieciešamības gadījumā būtu gatava reaģēt uz situāciju šajā Ziemeļāfrikas valstī. Sanāksmē tika panākta arī vienošanās palielināt NATO militāro klātbūtni Vidusjūrā.

„Plānošanas procesa uzsākšana ir ļoti būtiska, lai izvērtētu visus riskus un ietekmi uz pašreizējām NATO operācijām,” uzsvēra A. Pabriks. Viņš atbalstīja Lielbritānijas priekšlikumu rūpīgi izvērtēt iespējamo operāciju nepieciešamību, juridisko pamatojumu un reģiona valstu atbalstu.

Ziemeļatlantijas padomes sēdē piedalījās arī ES Augstā pārstāve Ketrīna Eštone, un ministri atzinīgi novērtēja NATO un ES sadarbību, lai kopīgiem spēkiem risinātu pašreizējo situāciju Lībijā.

Tikšanās laikā tika apstiprinātas NATO politiskās vadlīnijas, kas sniedz norādījumus NATO Stratēģiskajā koncepcijā norādīto principu īstenošanai aizsardzības un militārās plānošanas jomā, kā arī panākta vienošanās turpināt strādāt pie NATO pretraķešu aizsardzības un apstiprinātas kiberaizsardzības pamatnostādnes.

Ministri vienojās, ka svarīgie lēmumi NATO reformas īstenošanai tiks pieņemti nākamajā tikšanās reizē, kas plānota šā gada jūnijā. Atsaucoties uz veiktajām Latvijas aizsardzības sistēmas reformām, A. Pabriks norādīja uz nepieciešamību pasteidzināt reformu īstenošanu un būt izlēmīgākiem to īstenošanā: „Nedrīkst pieļaut, ka neskaidrība ietekmē NATO komandvadības spējas īstenot tai uzdotos uzdevumus.”

Atsevišķa diskusija notika par daudznacionālās sadarbības pastiprināšanu, ņemot vērā samazināto budžetu aizsardzības sistēmai vairākās organizācijas dalībvalstīs. Ministri bija vienisprātis, ka sadarbības pastiprināšana ļautu attīstīt līdz šim iztrūkstošās NATO spējas. Tajā pat laikā ministri atzina, ka arī daudznacionālajai sadarbībai ir savi ierobežojumi, ņemot vērā, ka daudzās valstīs finansējums aizsardzībai ir kritiski nepietiekošs. Latvijas aizsardzības ministrs norādīja uz pozitīvo Baltijas valstu sadarbību un iniciatīvām Baltijas un Ziemeļvalstu sadarbības padziļināšanai aizsardzības jomā, uzsverot, ka reģionālā sadarbība var kļūt par pamatu efektīvākai NATO spēju attīstībai.

Padomes ietvaros A. Pabriks tikās ar Lietuvas un Igaunijas kolēģiem, lai pārrunātu gaisa patrulēšanas jautājumus. Lielbritānijas, Baltijas valstu un Ziemeļvalstu ministru tikšanās laikā tika panākta vienošanās par nepieciešamību izvērtēt ciešāku sadarbību starp valstu jūras spēkiem. Savukārt, tiekoties ar Kanādas un Norvēģijas ministriem, A. Pabriks pārrunāja jautājumus, kas saistīti ar divpusējo sadarbību un kravu tranzītu uz Afganistānu.

Informāciju sagatavoja:
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļa
Tālr.: 67335224
[email protected]

 

Dalies ar ziņu