Skip to main content

Pabriks: sabiedrībai jāapzinās kiberuzbrukumu bīstamība

Latvijā pieaug tendence izvērst masīvus un mērķtiecīgus kiberuzbrukumus, kuru upuri ir vienkāršie interneta lietotāji un viņu personīgie dati. Šodien, kad visā pasaulē tiek atzīmēta Drošāka interneta diena, katra interneta lietotāja uzdevums ir apzināties, ka kiberdraudi ir tik pat reāli kā iespējamais uzbrukums tumšā vakarā uz ielas, uzskata Artis Pabriks.

Saskaņā ar CERT.LV jaunākajiem datiem par 2013. gada 4. ceturksni, Latvijā izvērstas vairākas kiberuzbrukumu kampaņas, kas mērķētas tieši uz interneta lietotājiem ar mērķi iegūt internetbanku piekļuves datus. Tāpat gada nogalē pieauguši noziegumi, kas saistīti ar iepirkšanos internetā, izraisot pastiprinātu mēstuļotāju un kibernoziedznieku aktivitāti.

Turpina Pabriks: “Ikviens interneta lietotājs ir pakļauts augstam kibernoziegumu riskam. Droša interneta lietošana nav savienojama ar vieglprātīgu attieksmi, neuzmanību vai uzskatu, ka “ar mani nekas tāds nenotiks”. Mums ir radikāli jāmaina sava domāšana, jo kibernoziegumi diemžēl ir kļuvuši par lielāko 21. gadsimta apdraudējumu un tie skar ikvienu. Kiberuzbrukumi ir virtuāls karš, kas var nest reālas sekas.”

Kopumā pērn 4. ceturksnī CERT.LV apstrādājis 1213 augstas prioritātes incidentus, kas ir par 2% vairāk nekā pirms gada tajā pašā laikā. Savukārt zemas prioritātes incidentu grupā 2013. gada 4. ceturksnī reģistrēti 80 321 incidenti, kas ir par 24% vairāk nekā pirms gada un par 74.5% vairāk nekā 2013. gada 3. ceturksnī. Jāatgādina, ka lielu daļu interneta lietotāju satrauca tā dēvētā „policijas vīrusa” tīmekļa versija, kuras darbību vairs neierobežoja noteiktas operētājsistēmas lietošana, kā arī Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) tīmekļa vietnē veiktais uzbrukums, kura laikā tika nozagti 3000 lietotāju dati. Tāpat kiberuzbrukumu skaits pieauga NATO mācību „Steadfast Jazz 2013” laikā.

“Kiberuzbrukumi ir problēma visos līmeņos – gan privāti, gan arī valsts mērogā. Aizvadītais gads pierādīja, ka pat tādām organizācijām kā NATO “vēstījumi” tiek nodoti ar kiberuzbrukumu starpniecību, līdz ar to neviena valsts, arī Latvija nav tik bagāta, lai varētu atļauties kibernoziegumus ignorēt. Mums ir jāturpina pilnveidot savas spējas un izglītot speciālistus. Tāpat Latvijā jāizvērš plašas informatīvās kampaņas, kas sasniegtu vienkāršos interneta lietotājus un aptvertu droša interneta lietošanas pamatprincipus, piemēram, nepieciešamību installēt antivīrusa programmas, nomainīt viegli uzlaužamās 123123 paroles pret sarežģītām konstrukcijām, neatvērt epastus ar aizdomīga satura informāciju u.c. principus,” informē Pabriks.

Papildus informācija:
Inga Saleniece
deputāta palīdze
Tālr.: 26564629
[email protected]

Dalies ar ziņu