Skip to main content

Par finanšu situāciju veselības nozarē

Otrdien, 28.maijā, Ministru kabineta sēdē tika izskatīts Veselības ministrijas izstrādātais informatīvais ziņojums par finanšu situāciju veselības aprūpē.

Informatīvā ziņojuma mērķis bija informēt valdību par finanšu situāciju veselības aprūpes nozarē, uzsverot, ka jau vairākus gadus pēc kārtas finansējums, kas tika ievērojami samazināts krīzes gados, ir nepietiekams veselības aprūpes pakalpojumu nodrošināšanai. Pēc informatīvā ziņojuma izskatīšanas, tika atzīts, ka veselības aprūpes nozares finansējums nav pietiekams, tomēr šobrīd valsts budžetā Veselības ministrijas pieprasīto finansējumu nevar iezīmēt un nodrošināt.

Veselības ministre Ingrīda Circene uzsver: „Esam vienojušies, ka veselības nozare ir prioritāte, tāpēc turpināsim sarunas gan valdībā, gan Saeimā, kā arī kopīgi ar Finanšu ministriju meklēsim risinājumu, lai pēc iespējas ātrāk varētu segt nozarē jau šobrīd izveidojušos deficītu, kā arī panākt maksimālu finansējuma pieaugumu nākamgad, par prioritāti izvirzot ārstniecības personu darba samaksu.”

VM aprēķini liecina, ka deficīta segšanai 2013.gada otrajā pusgadā papildus veselības nozarei nepieciešami 15 miljoni latu. Līdzekļi nepieciešami zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu deficīta segšanai, unikālo pacientu skaita palielinājumam, kuri saņem kompensējamos medikamentus, C saraksta medikamentu nodrošināšanai visiem pacientiem, kuriem tie ir nepieciešami, reto slimību medikamentozās ārstēšanas nodrošināšanai bērniem, kā arī lai mazinātu gaidīšanas rindas uz veselības aprūpes pakalpojumiem un risinātu jautājumu par ārstniecības personu darba samaksas pieaugumu. Tāpat plānots arī ārstniecības tarifos atjaunot attīstības izdevumu komponenti.

Vienlaikus VM veikusi arī aprēķinus par līdzekļu apjomu, kāds būtu nepieciešams, lai risinātu būtiskākās problēmas pakalpojumu pieejamības uzlabošanai. Būtiski nepieciešams veicināt kompensējamo medikamentu pieejamību, ko paredzēts īstenot, atjaunojot kompensācijas apmēru no 50% uz 75% zālēm, kurām tas bija samazināts ekonomiskās krīzes laikā, kā arī paplašināt kompensācijas apmēru jau esošajām diagnozēm ar esošajiem un jauniem materiāliem (teststrēmeļu kompensācija diabēta pacientiem, adatu iegādes izdevumu kompensācija insulīna lietotājiem u.c.). Tāpat rosināts palielināt kompensācijas apmēru C hepatīta ārstēšanai nepieciešamajiem medikamentiem no 75% līdz 90%, kā arī paredzēt finansējumu, lai varētu lielākam pacientu skaitam nodrošināt 100% kompensējamos medikamentus HIV/AIDS ārstēšanai.

Informāciju sagatavoja:
Aija Bukova-Žideļūna
veselības ministres Ingrīdas Circenes preses sekretāre
Tālr.: 26339264
[email protected]

 

Dalies ar ziņu