Skip to main content

Parakstīti līgumi ar Ziemeļvalstīm par Latvijas aizņemšanās iespēju 1,9 miljardu eiro apmērā

Otrdien, 21.septembrī tika parakstīti Latvijas un Ziemeļvalstu līgumi par Latvijas aizņemšanās iespēju starptautiskās aizdevuma programmas ietvaros. Līgumus Latvijas vārdā parakstīja finanšu ministrs Einars Repše, bet Dānijas, Igaunijas, Norvēģijas, Somijas un Zviedrijas vārdā – Dānijas Karalistes Ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Latvijā Pers Kaslens (Per Carlsen), Igaunijas Republikas Ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Latvijā Mati Varmans (Mati Vaarmann), Norvēģijas Karalistes Ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Latvijā Jans Ole Grevstads (Jan Ole Grevstad), Somijas Republikas Ārkārtējā un pilnvarotā vēstniece Latvijā Marija Sereniusa (Maria Serenius) un Zviedrijas Karalistes Pagaidu pilnvarotā lietvede Anna-Līza Trulsona Evidona (Anna-Lisa Trulsson Evidon).

„Vienošanās ar Ziemeļvalstīm sniedz ne tikai iespēju Latvijai aizņemties finanšu līdzekļus, bet arī veicina stabilitāti visā Baltijas reģionā. Īpašu mūsu pateicību vēlos šodien izteikt Dānijas, Igaunijas, Somijas, Norvēģijas un Zviedrijas valdībām, kas starptautiskās finanšu programmas ietvaros gatavas sniegt ievērojamu ieguldījumu mūsu ekonomikas atjaunošanā,” līgumus parakstot, norādīja finanšu ministrs Einars Repše.

Līgumi ir daļa no starptautiskās aizdevuma programmas un paredz Latvijai aizņemšanās iespēju 1,9 miljardu eiro apmērā no Dānijas, Igaunijas, Norvēģijas, Somijas un Zviedrijas. Tā kā Latvijā vērojama ekonomiskās un finanšu situācijas uzlabošanās, kas attiecīgi ļauj mūsu valstij daudz elastīgāk plānot nepieciešamos finanšu resursus, Latvija no šīm valstīm naudu aizņemsies tikai vajadzības gadījumā.

Pēdējās Pārskata Misijas laikā š.g. maijā bija panākta vienošanās ar starptautiskajiem aizdevējiem, ka starptautiskās aizņēmuma programmas gaitā Latvija šobrīd izmantos tikai institucionālo aizdevēju – Starptautiskā Valūtas fonda (SVF), Eiropas Savienības un Pasaules Bankas – līdzekļus. Finansējums, kas bija plānots no Eiropas valstīm (Ziemeļvalstis, Polija, Čehija), tiks paredzēts tikai kā aizņemšanās iespēja un būs cieši sasitīt ar to, cik sekmīgi Latvija īstenos savas saistības starptautiskās aizdevuma programmas ietvaros.

Tādējādi līdz 2011.gada beigām no pieejamā 7,5 miljardu eiro lielā aizdevuma tiktu izmantoti ap 5 miljardiem eiro (ap 3,5 miljardiem latu).

Par finanšu atbalsta sniegšanu Latvijai 7,5 miljardu eiro apmērā 2008. gada decembra beigās vienojās Eiropas Komisija, SVF, Pasaules Banka, Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka (ERAB) un vairākas Eiropas Savienības dalībvalstis. Finansējums starptautiskā aizņēmuma programmas ietvaros pieejams pa daļām līdz 2011.gada beigām.

Informāciju sagatavoja:
Baiba Melnace
Komunikācijas nodaļas vadītāja
Tālr. 67083850, 29265135l
E-pasts: [email protected] 

Dalies ar ziņu