Skip to main content

Piebalgs: VIENOTĪBAS pārraudzībā īstenotās VID reformas nodrošinājušas “ēnu ekonomikas” mazināšanos Latvijā

Ievērojamais “ēnu ekonomikas” īpatsvara samazinājums Latvijas tautsaimniecībā ir pārliecinošākais pierādījums tam, ka VIENOTĪBAS pārraudzībā īstenotās reformas Valsts ieņēmumu dienestā (VID) bijušas sekmīgas, ievērojami uzlabojot gan paša dienesta darbu, gan sabiedrības un uzņēmēju līdzdalību un iesaisti, norāda partijas VIENOTĪBA valdes priekšsēdētājs Andris Piebalgs.

Saskaņā ar šī gada maijā publiskotā SSE Riga un SEB ēnu ekonomikas pētījuma datiem VIENOTĪBAS finanšu ministru pārraudzības laikā vērojams nozīmīgs “ēnu ekonomikas” īpatsvara kritums tautsaimniecībā, no 36,6% 2009.gadā samazinoties līdz 23,5% 2014.gadā, uzsver Piebalgs, atgādinot, ka tieši šajā laikā VIENOTĪBA uzņēmās atbildību par iepriekš ilgstoši Tautas partijas pārraudzībā bijušo Finanšu ministriju.

Cīņa ar “ēnu ekonomiku” vienmēr bijusi VIENOTĪBAS prioritāte, kam veltīts arī nozīmīgs darbs Finanšu ministrijas vadībā. Šajā laikā ieviesta fizisko personu mantiskā stāvokļa deklarēšanās un būtiski atvieglota un vienkāršota VID e-pakalpojumu pieejamība, kā arī panākti būtiski grozījumi normatīvajos aktos nodokļu iekasēšanas uzlabošanai un ēnu ekonomikas apkarošanas stiprināšanai. Nozīmīgi panākumi bijuši arī VID Muitas policijas un Finanšu policijas darbā. Sabiedrība un uzņēmēji īpaši novērtējuši arī radikālo attieksmes maiņu komunikācijas jomā, atzīstot, ka šajā laikā VID kļuvis dialogam un sadarbībai daudz atvērtāks un pieejamāks, norāda VIENOTĪBAS priekšsēdētājs.

Jāatgādina arī, ka VIENOTĪBAS ministru laikā no darba VID bijušas spiestas aiziet vairākas skandalozas VID amatpersonas, viņu vidū arī bijušais VID ģenerāldirektors Andrejs Sončiks, kuru atzina par vainīgu krimināllietā par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, un vēlāk kukuļdošanā lielā apmērā apsūdzētais Vladimirs Vaškevičs.

Aizvadītajos gados VID paveikts nozīmīgs darbs. taču nenoliedzami, darāmā aizvien vēl ir daudz. Šobrīd Finanšu ministrijas svarīgākais uzdevums ir izraudzīties spēcīgu un profesionālu VID vadību, lai Latvijas nodokļu maksātāji justu pozitīvas pārmaiņas un stabilitāti mūsu valsts uzņēmējdarbības vidē, uzsver Piebalgs.

Dalies ar ziņu