Skip to main content

Rinkēvičs: valsts aizsardzības finansēšanas likuma pieņemšana ir solis pretim valsts drošības stiprināšanai

„Latvijai ir būtiski pašreizējā starptautiskajā situācijā palielināt aizsardzības izdevumus. Mēs esam pateicīgi mūsu NATO sabiedrotajiem par līdz šim veiktajiem pasākumiem Baltijas valstu drošības stiprināšanā, tomēr vienlaikus mēs nedrīkstam aizmirst par savu atbildību savas valsts aizsardzības nodrošināšanā,” gandarījumu par šodien Saeimā galīgajā lasījumā vienbalsīgi pieņemto Valsts aizsardzības likumu pauž ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

„Būtiski arī stingri pieturēties pie likumā noteiktā aizsardzības budžeta palielinājuma grozījumu izpildes, kā arī pārdomātu līdzekļu ieguldīšanas Nacionālo bruņoto spēku attīstībā,” uzskata ārlietu ministrs.

Šodien, 3.jūlijā, Saeimā galīgajā lasījumā pieņēma Valsts aizsardzības finansēšanas likumu, kas paredz finansējuma pakāpenisku pieaugumu valsts aizsardzībai, līdz 2020.gadam sasniedzot 2% no iekšzemes kopprodukta. Likums paredz arī iespēju Ministru kabinetam lemt par papildu līdzekļu pārdali aizsardzības finansējuma palielināšanai.

Saskaņā ar pieņemot Valsts aizsardzības finansēšanas likumu, valsts aizsardzībai nākamā gada budžetā tiks atvēlēts finansējums ne mazāks par 1% no prognozētā IKP apjoma, savukārt 2016.gadā ne mazāks par 1,1% no IKP, 2017.gadā – ne mazāks par 1,3% no IKP, 2018.gadā – ne mazāks par 1,5% no IKP, 2019.gadā – ne mazāks par 1,75% no IKP, 2020.gadā un turpmāk atvēlot – mazāk par 2% no IKP.

E. Rinkēvičs ir jau iepriekš aicinājis ar likuma spēku noteikt konkrētu aizsardzības budžeta pieauguma grafiku un norādījis uz nepieciešamību pildīt 2008. un 2012. gadā Saeimā pieņemtajās Valsts aizsardzības koncepcijās pausto apņemšanos par aizsardzības budžetu vismaz 2% apmērā no IKP. „Mēs nedrīkstam un nevaram sagaidīt, ka sabiedrotie ieguldīs mūsu drošībā, ja paši neesam gatavi to darīt,” uzsvēris ārlietu ministrs.

Papildus informācija:
LR Ārlietu ministrija
Preses un informācijas nodaļa
Tālr.: (371) 67016 272
E-pasts: [email protected]

Dalies ar ziņu