Skip to main content

Saeimā atzīmēs Satversmes spēkā stāšanās un 1. Saeimas sanākšanas 90. gadadienu

Atzīmējot 90 gadus kopš Satversmes spēkā stāšanās un 1. Saeimas sanākšanas, Saeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa uz tikšanos šī gada 7. novembrī Saeimas namā aicinājusi visus atjaunotās Latvijas Republikas parlamenta priekšsēdētājus.

Satversmei un parlamentam nozīmīgajā dienā uz Saeimas namu aicināti Augstākās padomes un 5. Saeimas priekšsēdētājs Anatolijs Gorbunovs, 6. Saeimas priekšsēdētāji Ilga Kreituse un Alfreds Čepānis, 7. Saeimas priekšsēdētājs Jānis Straume, 8. Saeimas priekšsēdētāja Ingrīda Ūdre un 9. Saeimas priekšsēdētāji Indulis Emsis un Gundars Daudze.

Lai iemūžinātu vēsturisko tikšanos, atjaunotās Saeimas priekšsēdētāji trešdien, 7. novembrī, plkst. 10:30 pulcēsies Saeimas nama Baltajā zālē kopīgai fotogrāfijai.

Nozīmīgajai gadadienai veltīta arī konference „Parlamentārisms Latvijā: vēstures mācības un nākotnes perspektīvas”, kurā Latvijas un ārvalstu eksperti diskutēs par parlamentārisma attīstību Latvijā 90 gadu laikā. Konference 7. novembrī Saeimas nama Sarkanajā zālē sāksies plkst. 11. 00.

Kā veltījumu parlamentam 5., 6., 7. un 9. Saeimas deputāts Kārlis Leiškalns 11. Saeimas priekšsēdētājai S. Āboltiņai pasniegs mākslinieka Kristapa Zariņa gleznu, kas tapusi pēc Jēkaba Kazaka gleznas „Karš” („Karā aizejot”) metiem. Gleznu par brīvības cīņu tēmu māksliniekam 1920. gadā pasūtījusi Satversmes sapulce, taču 1952.gadā tā tika norakstīta kā mazvērtīga un iznīcināta. Dāvinājuma pasniegšana notiks Saeimas Balsošanas zālē plkst. 12:30.

Latvijas Saeimas pirmajā sasaukumā, kas turpināja Satversmes sapulces iesākto darbu, tika ievēlēti 100 deputāti, un uz pirmo sēdi Saeima sanāca 1922. gada 7. novembrī plkst. 12:00. Šajā dienā deputātus uzrunāja Satversmes sapulces prezidents Jānis Čakste un par pirmo Saeimas priekšsēdētāju tika ievēlēts Frīdrihs Vesmanis. Darba kārtībā bija vēl piecu Prezidija locekļu vēlēšanas, Mandātu komisijas vēlēšanas, kā arī sūdzību izskatīšana un paziņojums par Ministru kabineta pilnvaru nolikšanu. Sēde tika slēgta plkst. 15:00.

Pirms 90 gadiem brīdī, kad sanāca 1. Saeima, spēkā stājās Latvijas konstitūcija – Satversme, ko bija izstrādājusi un pieņēmusi Satversmes sapulce.

Mediju ievērībai:
Mediju pārstāvji, kuri vēlas iemūžināt kopīgo fotografēšanos, aicināti pulcēties Saeimas Baltajā zālē, Jēkaba ielā 11, plkst. 10:20.

Plašsaziņas līdzekļu pārstāvji, kas nav akreditēti darbam Saeimā, tiek aicināti iepriekš pieteikties Saeimas Preses dienestā.

Informāciju sagatavoja:
Saeimas Sabiedrisko attiecību biroja
Preses dienests
Tālr.: +371 67087218, +371 261 36160
[email protected]

Dalies ar ziņu