Skip to main content

Saeimas priekšsēdētāja Moldovas NVO: tuvinoties Eiropas vērtībām, liela loma ir sabiedrības iesaistei

“Stipras demokrātijas pamatā ir spēcīga pilsoniskā sabiedrība. Moldovai tuvinoties Eiropas vērtībām, liela loma ir arī tās nevalstiskajām organizācijām, veicinot iedzīvotāju iesaisti un līdzdalību sabiedrībai svarīgu lēmumu pieņemšanā. Tādēļ būtiski Eiropas Savienības dalībvalstu uzkrāto pieredzi un zināšanas gan no valstu augstākajām amatpersonām, gan Eiropas Savienības dalībvalstu partnerorganizācijām nepastarpināti nodot tieši nevalstisko organizāciju pārstāvjiem.” To Saeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa uzsvēra darba vizītes laikā Moldovā, otrdien, 13.maijā, piedaloties apaļā galda diskusijā ar Moldovas nevalstisko organizāciju (NVO) pārstāvjiem. S.Āboltiņa Moldovā uzturas kopā ar citiem Baltijas un Ziemeļvalstu (NB8) nacionālo parlamentu vadītājiem, kur NB8 spīkeri devušies pēc Latvijas parlamenta priekšsēdētājas iniciatīvas.

S.Āboltiņa uzsvēra, ka arī Latvijas ceļā uz pievienošanos Eiropas Savienībai (ES), nozīmīga loma bija organizācijām, kas apvieno dažādas sabiedrības interešu grupas, tostarp studentus, pedagogus, lauksaimniekus, pensionārus, un kuras aizvien ir nozīmīgs sadarbības partneris. Tā kā integrācijas procesā svarīga ir sabiedrības informēšana un iesaiste, NVO pašorganizējās un rīkoja plašas publiskas debates gan masu medijos, gan tiekoties ar iedzīvotājiem visā Latvijā.

Tikšanās laikā Saeimas priekšsēdētāja informēja, ka Latvija šī mēneša sākumā atzīmēja desmit gadus kopš mūsu valsts dalības ES. Viņa uzsvēra, ka tas ir ne tikai skaidrs apliecinājums Latvijas piederībai Eiropas valstu saimei, bet devis arī virkni praktisku un finansiālu ieguvumu.

“Latvijas ekonomikā ir ieguldīti vairāk nekā 7,4 miljardi eiro un Latvijas iekšzemes kopprodukts aizvadītajā desmitgadē ir pieaudzis divarpus reizes. Aizvadītajā desmitgadē Latvijas zinātnē ir ieguldīti 60 miljoni eiro un atjaunoti simtiem kilometri autoceļu. Mūsu valsts attīstība ekonomikā un polistiskajā līmenī ir bijusi tik strauja, pateicoties dalībai Eiropas Savienībā,” Latvijas ieguvumus nevalstisko organizāciju pārstāvjiem akcentēja S.Āboltiņa.

Sarunā ar NVO pārstāvjiem Saeimas priekšsēdētāja dalījās Latvijas parlamenta sadarbības pieredzē, akcentējot gan Saeimas komisiju un nevalstisko organizāciju ciešo partnerību ikdienā diskutējot par likumprojektiem, gan arī nu jau par tradīciju kļuvušo Saeimas un nevalstisko organizāciju forumu, kurā tiek izvērtēti līdzšinējās sadarbības rezultāti un noteikta turpmākās sadarbības programma. S.Āboltiņa informēja, ka šī gada foruma „Iesaistīšanās. Ilgtspēja. Inovācijas” ietvaros paredzēts diskutēt par NVO darbību un pilsonisko dialogu no vietējā līdz Eiropas līmenim.

Vienlaikus S.Āboltiņa sacīja, ka arī Latvijā aug paaudze, kuras pilsoniskā apziņa tikai veidojas, tāpēc Saeima dod iespēju arī jauniešiem gūt reālu pieredzi līdzdalības demokrātijas īstenošanā, proti, Latvijas parlamentā šogad jau ceturto gadu pēc kārtas projekta Jauniešu Saeima ietvaros tikās 100 jaunieši no visas Latvijas, lai diskutētu par sev un valstij nozīmīgiem jautājumiem. Tāpat parlaments īsteno īpašu skolu programmu, kura jauniešiem ļauj iepazīties ar parlamenta darbu un noskaidrot, kā likumdošana ietekmē viņu dzīvi un kā viņi var ietekmēt Saeimas darbu.

S.Āboltiņa no 12. līdz 14.maijam kopā ar citiem NB8 valstu nacionālo parlamentu vadītājiem darba vizītē uzturas Moldovā, kur NB8 valstu spīkeri devušies pēc Latvijas parlamenta priekšsēdētājas iniciatīvas. Vizītes laikā S.Āboltiņa tiekas ar Moldovas prezidentu Nikolaje Timofti (Nicolae Timofti), Moldovas parlamenta priekšsēdētāja vietnieci Liljanu Palihoviči (Liliana Palihovici) un Moldovas Ministru prezidentu Jurji Ljanku (Iurie Leanca).

Informāciju sagatavoja:
Saeimas Sabiedrisko attiecību biroja
Preses dienests
Tālr.: +371 67087218
Mob. tālr.: +371 261 36160
E-pasts: [email protected]

 

Dalies ar ziņu