Skip to main content

Sarmīte Ēlerte: Kultūra, izglītība un pilsoniskā līdzdarbība ir stipras un konkurētspējīgas nācijas kodolā

„Kultūra, izglītība un pilsoniskā līdzdarbība ir stipras un konkurētspējīgas nācijas kodolā,” tā šodien, 15. jūlijā, uzrunājot politisko partiju apvienības VIENOTĪBA deputātu kandidātus 10. Saeimas vēlēšanām, uzsvēra apvienības saraksta līdere Zemgalē Sarmīte Ēlerte.

S. Ēlerte savā runā sacīja: „Latviešu valoda un kultūra bija kodols, kas latviešiem ļāva sevi apzināties kā nāciju, bet no XIX gadsimta biedrošanās un biedrībām piedzima Latvijas valsts. Savukārt izglītība, atvērtība XX gadsimta modernajām tehnoloģijām un atziņām padarīja starpkaru Latviju un tās cilvēkus par konkurētspējīgiem pasaulē. Tas pats mums jāpaveic XXI gadsimtā. Nācija vai valsts netop vienreiz un uz visiem laikiem, tās ir nodotas mums mantojumā, mūsu pēcteči spriedīs, vai mēs tās tālāk nododam dzīvas enerģijas pilnas vai noplicinātas. Tāpēc kultūru, izglītību, biedrošanos un pilsonisko līdzdarbību VIENOTĪBA liek stipras un konkurētspējīgas nācijas un valsts kodolā.”

S. Ēlerte uzsvēra: „Mēs esam pārliecināti, ka latviskās kultūrtelpas saglabāšana un radoša attīstība ir Latvijas ilgtspējīgas attīstības pamats. To veido latviešu un mazākumtautību kultūru pienesums. VIENOTĪBA apzinās atbildību par trim kultūras pīlāriem – mantojumu, kultūrizglītību un jaunradi. Mūsu konkrētie darbi būs atbalsts kultūrizglītībai, kura gan izauklē izcilību, gan veido kavalitatīvu auditoriju kultūrai.”

S. Ēlerte akcentēja VIENOTĪBAS valsts valodas politiku: „Vienotība piedāvās pārdomātu, bet konsekventu latviešu valodas nostiprināšanas un attīstības politiku publiskajā telpā. Latviešu valodai ir jābūt nācijas integrācijas pamatā. Pagājušajā nedēļā Urbanoviča, Šķēles un Šlesera partijas vienoti balsoja pret latviešu valodu, pret latviešu valodas vietu skatītajākā laikā elektroniskajos medijos. VIENOTĪBAI nav pieņemama tāda politika. VIENOTĪBA redz sabiedriskos mediju nozīmi – stipru, neatkarīgu, brīvu no slēptām politiskām ietekmēm. Tiem kvalitatīvi jāpilda savs pienākums, nodrošinot nācijai demokrātisko diskusiju telpu, kvalitatīva žurnālistika, ziņas, kultūras un bērnu raidījumi. Sabiedriskos medijus sabiedrības interesēs jāpārrauga neatkarīgiem sabiedrības pārstāvjiem, ne politiķu ielikteņiem.”

S. Ēlerte savā runā minēja, ka VIENOTĪBAS mērķi izglītībā ir moderni aprīkotas profesionālās izglītības mācību iestādes, jo mūsdienīgas prasmes nevar iemācīties ar „pirmsplūdu tehnoloģijām”. VIENOTĪBA arī iestājas par obligāto vidējo izglītību.

„Mums jāsaved kārtībā savas augstskolas. Tām jākļūst konkurētspējīgām Eiropā. Mūsu konkrētie darbi būs augstākas prasības studiju programmām, to starptautiska akreditācija, mēs novērsīsim programmu dublēšanos, panāksim, lai profesori no ārvalstīm nodrošina veselīgu konkurenci studiju programmās angļu vai citās Eiropas valodās Mēs palielināsim valsts budžeta studiju vietu skaitu, bet ieguldījumu prasīsim atstrādāt Latvijas tautsaimniecībā. Augstskolām jākļūst par ekonomikas virzītājspēku, radot jaunas vērtības tautsaimniecībā. Mēs novirzīsim augstskolām 70% no zinātnes un pētniecības budžeta augstskolām un prasīsim atdevi – patentus, izgudrojumus, augstu tehnoloģiju pakalpojumus. Latvijai ir vajadzīgs izrāviens. Mēs strādāsim, lai Latvija taptu par modernu, konkurētspējīgu, eiropeisku nacionālu valsti,” uzsvēra S. Ēlerte.

15. jūlijā notika politisko partiju apvienības VIENOTĪBA deputātu kandidātu kopsapulce, kurā Ministru prezidents Valdis Dombrovskis iepazīstināja ar apvienības programmu 10. Saeimas vēlēšanām un ekonomiskajām pamatnostādnēm. Kopsapulcē par programmu uzstājās arī citi VIENOTĪBAS līderi.

Politisko partiju apvienību VIENOTĪBA 2010.gada 6.martā nodibināja partijas „Jaunais laiks” (JL), „Pilsoniskā savienība” (PS) un „Sabiedrība citai politikai” (SCP). Apvienības uzdevums ir sākt Latvijas politisko un sabiedrisko spēku saliedēšanu, balstoties uz kopējām vērtībām un vienotu organizāciju. Apvienības mērķis ir radīt jaunu politisku kultūru Latvijā, platformu, uz kuras strādāt ikvienam Latvijas iedzīvotājam, kam svarīga pārticīga, godīga un eiropeiska Latvija.

Papildus informācija:

Gunda Reire
Apvienības VIENOTĪBA
sabiedrisko attiecību vadītāja
29123440
[email protected]

Dalies ar ziņu