Skip to main content

Smiltēna runa VIENOTĪBAS dibināšanas kongresā

Augsti godātie Vienotības biedri, kolēģi, draugi!

Vēl pirms pāris gadiem es biju tikai politikas vērotājs, nupat pabeidzis maģistra studijas. Gluži kā lielākā daļa, sēdēju pie televizora, savas izpratnes robežās spriedu par politiku, norisēm valstī un, protams – kā jau tas ieraksts, lamāju valdību.

Vienlaikus sabiedrībā bija nobriedusi vēlme sagraut pastāvošo situāciju, kas visspilgtāk izpaudās Lietussargu revolūcijas un 13.janvāra mītiņa prasībā – atlaist Saeimu. Pēc diviem gadiem – šodien – Saeima ir atlaista. Taču kā tolaik, tā arī šobrīd nemainīgi zema ir palikusi uzticība Saeimai un valstij kopumā, kas rezultējas neiespējamībā saskaitīt pat 2 miljonus mūsu Latvijā dzīvojošos. Kā pirms diviem gadiem, tā arī šobrīd sabiedrība pieprasa Jauno politiku. Man ir bijusi iespēja šo jautājumu analizēt no dažādiem skatu punktiem, tādēļ es vēlētos akcentēt pāris manus secinājumus – ko man nozīmē Jaunā politika:

Jaunā politika nozīmē daudz lielāku sabiedrības iesaisti politiskajos procesos. Manuprāt izcila ir, piemēram, www.manabalss.lv iniciatīva, kas nu jau guvusi atsaucību arī atsevišķu likumprojektu veidā Saeimā, kā arī atbalstu no Vienotības puses. Tāpat, Vienotība bija pirmā partija Latvijā, kas jau pirms 2 gadiem izveidoja atvērto biroju, kurš ir brīvi pieejams ikvienam, kur notiek izstādes, pasākumi un protams visas svarīgākās Vienotības sanāksmes. Apzinoties 21. gadsimta moderno tehnoloģiju iespējas, Vienotībai ir viens no attīstītākajiem interneta portāliem. Ik nedēļu tiek rīkoti videočati, kur ikvienam ir iespēja brīvi uzdot savus jautājumus politiķiem. Lielākā daļa Vienotības deputātu ir atrodami sociālajos tīklos, aktīvi raksta blogus un iesaistās diskusijās internetā. Kā pirms, tā arī pēc vēlēšanām Vienotība informē Latvijas cilvēkus par saviem darbiem un idejām caur Vienotības avīzi, kuru bez maksas savā pasta kastītē saņem lielākā daļa Latvijas. Jaunā politika nozīmē būt atklātiem, atvērtiem, bez sķēršļiem iesaistīties.

Atklātība un pieejamība raksturo arī Jauno politiku valsts pārvaldē. Šobrīd informācija par valsts iepirkumiem pieejama elektroniski. Piemēram, jau pirms gada tieši šeit, Valkā, tika izmēģināta elektroniskā balsu skaitīšana Saeimas vēlēšanās.
Pirms mēneša man, kā vienīgajam Latvijas pārstāvim bija iespēja piedalīties Eiropas Jauno līderu konferencē, Kosovā, kurā piedalījās pārstāvji no vairāk kā 30 valstīm, un kur tika diskutēts par Eiropas ekonomikas politikas nākotni. Man bija liels lepnums par Latviju un Vienotību, kad vācu un lielbritānijas kolēģi minēja Latvijas labo piemēru un valdības paveikto iepretim traģiskajai Grieķijas ekonomikas situācijai. Tā ir Jaunā politika – būt pirmajiem, kas paveic tik smagus, taču nepieciešamus darbus, lai pēc tam citu valstu līderi mācītos no mūsu pieredzes. Lai vecās, pieredzējušās valstis mācītos no mazās Latvijas parauga.

Lai atgrieztu uzticību valstij un, lai atgrieztu atpakaļ aizbraukušos – mums jāapzinās, ka jebkurā demokrātiskā valstī demokrātijas mugurkauls tomēr ir un paliek politisko partiju sistēma (lai arī cik šis vārds “partija” pēdējo 20 gadu laikā būtu devalvēts). Ja mēs vēlamies ilgtermiņa stabilitāti Latvijā gan ekonomikā, gan citās jomās – vispirms jārada uzticama un stabila politiskā vide. Jaunā politika nozīmē, ka līdzīgi domājošām partijām ir jākļūst par vienu veselu, daudzu sīku partiju (viendienišu) vietā izveidojot lielas un spēcīgas, stabilās vērtībās un tradīcijās balstītas partijas, kas nodrošina plašu sabiedrības iesaisti, nodrošina profesionālu ideju piedāvājumu, kā arī profesionālu, pieredzējušu komandu, kas šis ideja spēj realizēt. Tāpat arī rūpējas par pakāpenisku paaudžu nomaiņu savās rindās. Un galvenais – gluži kā tas ir, piemēram, Vācijā – ilgtspējīgas organizācijas, kuras stabili atrodas politikā arī pēc 40 gadiem, jo tikai tad mēs varēsim runāt par efektīvu politiskās atbildības piemērošanu. Es ticu – tāda nu jau ir Vienotība!
 

Ja mēs palūkojamies uz Vienotības cilvēku piedāvājumu 11. Saeimas vēlēšanām – tad varam secināt, ka:
– Jaundibnātā vienotība jau ir profesionāla organizācija ar ļoti augstas kvalitātes profesionāļiem, kuri ne tikai spēj domāt stratēģiski, bet kuriem ir arī praktiska izpratne par to kā idejas realizēt dzīvē. Kandidātu sarakstā 11.Saeimas vēlēšanām ir pārstāvēti 18 profesionāli, pieredzes bagāti politiķi – ilglaicīgi Saeimas deputāti, kā arī ministri.
– ir pārstāvēti arī 19 jaunie Saeimas deputāti, kuri tikai nupat pirms 8 mēnešiem ir ienākuši politikā. Līdzīgi kā es.
– un lielākā daļa ir profesionāli, bet jauni, vēl politikā nebijuši cilvēki – 76 no 115 kandidātiem.
– Vienotība domā arī par pakāpenisku paaudžu nomaiņu politikā, laicīgi sagatavojot politikai gados jaunus cilvēkus. 30 no115 ir jaunāki par 35 gadiem. Tā ir Jaunā politika.

Jaunā politika ir Vienotība! Un tieši tādēļ es esmu Vienotībā, kopā ar Jums!

Noslēgumā: aizvakar, atgriežoties mājās no darba, es pavisam nejauši ieslēdzu LTV1 un izdzirdēju vārdus, kas mani neatstāj vienaldzīgu. Tie ir Latvijas dižā kultūras cilvēka, komponista un rakstnieka – Marģera Zariņa vārdi, kurus vēlos mums visiem nocitēt: "Ir neiespējami naudā novērtēt to, ko cilvēka gars ir atstājis šai pasaulei. Bet no tā kā viņš ir dzīvojis atkarīgs pats būtiskākais kas paliek – atmiņas. Līdz šim, runājot par dzīvi krustcelēs, mēs spriedelējām par viņiem, tur – pagātnē. Par tiem citiem vakar un aizvakar. Kad sapratīsim, ka tikpat tas attiecas uz mums šodien un arī rīt. Uz mūsu bērniem parīt. Kad sapratīsim, ka nekad neiestāsies izsapņotais laiks. Un izdzīvot jāiemācās ar godu un ar pašcieņu. Kad sapratīsim, ka kompromisam jeb laipošanai ir jābūt gudrības, nevis vājuma auglim. Tad arī sākies īstā atmoda. Bet lai saprastu ir jāgrib saprast!"

Paldies!

Ar cieņu,
Edvards Smiltēns

 

Dalies ar ziņu