Skip to main content

Šogad notiks virkne pasākumu Latvijas – Baltkrievijas ekonomiskās sadarbības veicināšanai

Ministru prezidenta biedrs, ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens šodien, 1.aprīlī tikās ar Baltkrievijas Republikas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieci Latvijā Marinu Dolgopolovu (Долгополова Марина Ивановна), lai pārrunātu aktuālos divpusējās ekonomiskās sadarbības jautājumus un šogad plānotos pasākumus abu valstu ekonomiskās sadarbības sekmēšanai.

“Esam gandarīti par Latvijas un Baltkrievijas līdz šim īstenoto aktīvo ekonomisko dialogu un sadarbību, kā arī Eiropas Savienības tirdzniecības ierobežojumu atcelšanu Baltkrievijai, kas kļūs par būtisku pagriezienu divpusējās ekonomiskās sadarbības paplašināšanai”, sarunās uzsvēra Arvils Ašeradens.

Latvija tradicionāli sadarbojas ar Baltkrieviju tirdzniecības, tranzīta un loģistikas, tūrisma, vieglās rūpniecības un citās nozarēs, kura veicināšanā īpaši svarīgs priekšnoteikums ir abu valstu ģeogrāfiskais tuvums, plašie kontakti uzņēmēju līmenī un dažādi ekonomiskās sadarbības formāti – Latvijas – Baltkrievijas Starpvaldību komisija, Latvijas – Baltkrievijas Lietišķās sadarbības padome, kā arī Latvijas Ārējā ekonomiskā pārstāvniecība Baltkrievijā.

Ministrs ar gandarījumu atzīmēja Baltkrievijas plānus aktivizēt divpusējo ekonomisko sadarbību ar Latviju un aicināja paplašināt sadarbību ne tikai tradicionālajās jomās, bet arī IKT, izglītības un zinātnes, kā arī energoefektivitātes jomā.

Tikšanās laikā pārrunātas iespējas šā gada rudenī Rīgā organizēt Latvijas – Baltkrievijas biznesa forumu kura ietvaros vēstniece ierosināja iekļaut tādus sadarbības virzienus kā transports un loģistika, IT, tirdzniecība preču biržā, finanses un kredīti.

Tāpat šā gada rudenī Baltkrievijā notiks Latvijas dienu pasākums “Адчуй Латвію”. Šogad plānots organizēt arī virkni tirdzniecības misiju Baltkrievijā Latvijas transporta, tūrisma, inženiernozares, veselības aprūpes jomas uzņēmumiem, kā arī citus pasākumus ekonomiskās sadarbības veicināšanai. Tostarp, šogad Baltkrievijā plānots organizēt Latvijas Republikas un Baltkrievijas Republikas Starpvaldību komisijas ekonomiskās, zinātniskās un tehniskās sadarbības jautājumos 12.sēdi.

Informācija par sadarbību ar Baltkrieviju:
Pēc tirdzniecības apgrozījuma Baltkrievija ir 4. nozīmīgākais Latvijas ārējās tirdzniecības partneris ārpus ES aiz Krievijas, Ķīnas un Šveices un 15. vietā Latvijas tirdzniecības partneru starpā kopumā. 2015.gadā tirdzniecības apjoms starp abām valstīm sasniedza 522,4 milj. EUR, kas, salīdzinot ar 2014.gadu ir samazinājies par 7,6%. Latvijai ar Baltkrieviju ir negatīva preču un pakalpojumu tirdzniecības bilance.

Latvijas galvenās eksporta preču grupas uz Baltkrieviju ir mašīnas, mehānismi un elektriskās iekārtas (galvenokārt elektroģeneratoru iekārtas); optiskās ierīces un aparāti (galvenokārt medicīnas, instrumenti un ierīces); ķīmiskās rūpniecības un tās saskarnozares produkcija (galvenokārt medikamenti); pārtikas rūpniecības produkti (galvenokārt alkohols).

Latvijas galvenās importa preču grupas no Baltkrievijas ir minerālie produkti (galvenokārt naftas pārstrādes produkti); koksne un tās izstrādājumi (galvenokārt kokmateriāli); metāli un to izstrādājumi (galvenokārt dzelzs vai neleģētā tērauda pusfabrikāti); ķīmiskās rūpniecības un tās saskarnozares produkcija (galvenokārt mēslošanas līdzekļi).

Latvijas nozīmīgākie eksporta pakalpojumi uz Baltkrieviju bija transporta pakalpojumi (galvenokārt dzelzceļa transports un autotransports); finanšu pakalpojumi; tūrisma pakalpojumi u.c. Savukārt Latvijas nozīmīgākie importa pakalpojumi no Baltkrievijas bija transporta pakalpojumi (galvenokārt dzelzceļa transports), tūrisma braucieni, finanšu pakalpojumi.

Arī dati par investīcijām liecina, ka Latvijai un Baltkrievijai ir interese savstarpējai ekonomiskai sadarbībai. Saskaņā ar „Lursoft” datiem Latvijā darbojas 2263 uzņēmums ar Baltkrievijas kapitālu. Pēc Latvijas Bankas statistikas datiem 2015.gada beigās Baltkrievijas uzkrātās tiešās investīcijas Latvijā bija 25,3 milj. EUR (salīdzinoši ar 2014.g pieauga pa 0,4%). Latvijas uzkrātās tiešās investīcijas Baltkrievijā bija 50,9milj. EUR, (salīdzinoši ar 2014.g pieauga pa 19,4%).

Papildus informācija:
Elita Rubesa – Voravko
Ekonomikas ministrijas Sabiedrisko attiecību nodaļa
Tālr: 67013193
E-pasts: elita.rubesa @em.gov.lv; [email protected]

Dalies ar ziņu