Skip to main content

Vaidere: palīdzība Krievijas modernizācijai saistāma ar uzlabojumiem tiesiskuma jomā

8. jūnijā Eiropas Parlamenta plenārsēdē debatēs par ES un Krievijas augstākā līmeņa sanāksmi Ņižņijnovgorodā ar runu uzstājās EP deputāte Inese Vaidere.

"Godātie kolēģi!

Jaunajam Eiropas Savienības un Krievijas partnerības līgumam ir jābūt konkrētam un juridiski saistošam visās sadarbības jomās. Tā ir pamatota prasība, mēs nedrīkstam pieļaut, ka līgums sastāv no vispārīgām frāzēm.

Eiropas Savienība un Krievija ir savstarpēji atkarīgas. Eiropas tirgus Krievijai ir ne mazāk svarīgs kā mums – Krievijas gāze, bet Krievijas ekonomikai nepieciešamie modernizācijas plāni ir tieši atkarīgi no mūsu tehnoloģijām un ekspertīzes. Tādēļ mūsu sadarbības paplašināšana ir tieši saistāma ar uzlabojumiem cilvēktiesību un tiesiskuma jomās.

Eiropas Savienība ir Krievijas lielākais tirdzniecības partneris un galvenais investors. Tādēļ jaunajā līgumā jāekļauj juridiski saistošas sadaļas par investīcijām.

Ir svarīgi uzstāt uz vienpusēji un nepamatoti uzlikto tirdzniecības barjeru novēršanu. Tas attiecas arī uz Krievijas-Kazahstānas-Baltkrievijas muitas savienību un šobrīd pastāvošo Eiropas Savienības dārzeņu embargo.

Nav pieļaujams, ka Krievija turpina izmantot enerģijas politiku savu ģeopolitisko interešu realizēšanai, diskriminējot atsevišķas dalībvalstis, piemēram, gāzes tarifu ziņā.

Godātais komisāra kungs, turpinot strādāt pie bezvīzu režīma ar Krieviju, vienlaikus jāstrādā arī pie bezvīzu režīma ar pārējām Austrumu partnerības valstīm. Samitā nepieciešams arī atgādināt, ka joprojām nav izpildīta 6 punktu vienošanās attiecībā uz Gruziju.

Ņemot vērā tuvojošās valsts Domes un prezidenta vēlēšanas, jālikvidē ierobežojumi opozīcijas pārstāvjiem gan reģistrēties vēlēšanām, gan uzstāties masu medijos. Jau esam apliecinājuši gatavību būt klāt visos vēlēšanu procesa posmos, taču Krievijai ir jāizrāda gatavība uzņemt ilgtermiņa novērotājus, kā arī praktiski īstenot godīgas vēlēšanas.

Nobeigumā vēlos uzsvērt, ka kritiskās piezīmes nekādā gadījumā nav vērstas pret Krieviju, tās cilvēkiem, tieši otrādi – tās domātas valdībai, lai situāciju Krievijā uzlabotu, un mūsu sadarbību pilnveidotu."

 

Dalies ar ziņu