Skip to main content

Vairas Vīķes-Freibergas vēstule VIENOTĪBAS dibināšanas kongresam

Bijusī Latvijas Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga
Vēstule partijas „Vienotība” dibināšanas sapulcei

Partijas “Vienotība” dibinātāji, dāmas un kungi!

No Latvijas otras malas sūtu Jums savus sveicienus un apsveicu Jūs ar vēsturiski nozīmīgo soli, kas nāk kā ilgi gatavots un loģisks turpinājums visam tam, kas paveikts, kopš dzima un īstenojās „Vienotības” kā vēlēšanu apvienības ideja.

Jūsu apvienošanās un pārtapšana vienā politiskā partijā manās acīs liecina par politisko briedumu, mērķtiecību, un demokrātijas pamatprincipu izpratnes padziļināšanos. „Vienotība” līdz ar to nostiprina savas pozīcijas kā nopietns un paliekošs spēlētājs uz Latvijas politiskās skatuves, kas nāk ar praksē jau pārbaudītu un vēlētājiem skaidri saprotamu piedāvājumu gaidāmajās Saeimas ārkārtas vēlēšanās.

Vienotība nav Vadonība vai vienvaldība, no kurām pat Trešās pasaules valstis ir sākušas atvadīties. Vienotība nenozīmē visu partijas biedru absolūtu vienādību visos savos uzskatos, automātisku vienprātību vienmēr un visur. Demokrātiskas partijas ietvaros ir dabiski un pat veselīgi, ja pastāv zināms plurālisms un iespējas debatēt par sarežģītiem jautājumiem, kamēr vien partijas vērtības, pamatmērķi un vispārējā stratēģija ir visiem skaidra, visu pieņemta un atbalstīta. Šādām debatēm gan svarīgi notikt partijas iekšienē, aci pret aci un vaigu vaigā konfrontējot dažādus viedokļus, nevis saucot presi palīgā kā starpnieku, jo tā nevar kalpot kā šķīrējtiesa vai arbitrs politisku domstarpību gadījumā.

Dialogam un debatēm kā demokrātijas izpausmēm būtu jāvalda arī dažādu partiju starpā. Ir jābūt gataviem dialogam ar visiem Saeimā ievēlētajiem spēkiem, bez izņēmuma, lai meklētu iespējamas sadarbības veidus, kā jau tas notiek nobriedušās Rietumu demokrātijās. Lieki piebilst, ka tas nebūt nenozīmē atteikšanos no saviem principiem vai vērtībām. Taču jau pirms vēlēšanām kategoriski noraidīt dialoga iespējamību ar potenciāliem partneriem, manā uzskatā ir nopietna stratēģiska kļūda, jo tā var novest pie nonākšanas citu partneru pārlieku liela iespaida un pat šantāžas valgos.

Spēcīgai partijai galvenais ir nonākt pie mērķtiecīgas rīcības, lai panāktu visu atbalstītas programmas īstenošanu un pamatvērtību reālu iemiesošanu konkrētos lēmumos. Varu atkārtot un uzsvērt jau agrāk teikto: Vienotībā ir spēks! Tas ir daudz lielāks par to, ko katrs var paveikt atsevišķi. Jums jāveido ne tikvien savu atsevišķo spēku aritmētisks summējums, bet jāizveido sinerģija, kas ģeometriskā progresijā ļauj augt Jūsu potenciālam un spējām!

Nesenajā referendumā Latvijas vēlētāji ir skaidri pateikuši, ka vēlas redzēt nopietnas pārmaiņas pastāvošajā politiskā klimatā. Tas attiecas uz visiem politiskiem spēkiem, bez izņēmuma. Novēlu, lai „Vienotība”, pārtopot par partiju, saprastu, cik tas ir liels izaicinājums un lai tās biedri būtu gatavi pielikt visas pūles, lai Latvijas vēlētajiem atkal sniegtu nopietnu izvēles alternatīvu 11. Saeimas ārkārtas vēlēšanās.

Novēlot Jums visiem spēku, drosmi un radošu darbu, ar sirsnīgiem sveicieniem,

Vaira Vīķe-Freiberga
2011. gada 5. augustā

Foto: flickr.com/Club de Madrid

 

Dalies ar ziņu