Skip to main content

Valdīšanu jāmaina pret vadīšanu. Intervija ar Ingrīdu Gavari

Ingrīda Gavare (58), muitas eksperte. Neklātienē beigusi Rīgas Tehnisko universitāti, Jelgavā apguvusi pārtikas tehnologa specialitāti. Ventspilī pārsvarā strādājusi par ekonomisti un grāmatvedi, tagadējā darba vieta zemnieku saimniecībā Kalvares Užavā.


Jums ir darba tirgū pieprasīta specialitāte, stabila ģimene, pieaugušas un savā dzīvē sekmīgi aizgājušas meitas. Varētu sākt baudīt mūžā sasniegtā augļus, bet izlēmāt iet politikā, kur vispār nekas nav prognozējams.

Tas nav pēkšņs lēmums. Par politiku interesējos, kopš nodibinājās Jaunais laiks (JL).Līdz tam šī joma likās neizprotama un parastiem ļaudīm neietekmējama, bet JL dibinātājs Einars Repše mācēja pārliecināt, ka pārmaiņas var būt arī pašu rokās. Iestājos JL biedros un tad arī uz valstī un mūsu pilsētā notiekošo sāku raudzīties ar citu skatienu. Ventspilī viss it kā notiek demokrātiski un likumu robežās, tanī pat laikā vismaz katrs otrais pilsētnieks neoficiālā sarunā piekritīs, ka pie mums pilsētā faktiskā vara ir vienai personai. Ventspili nevis vada, bet tajā valda. Kādam varbūt tas patīk. Nav pašam jādomā, kā “šefs” pateiks, tā būs. Manuprāt, autoritārisms ir paciešams kādu laiku, bet, ja tas sāk nomākt garu, no tā jāatbrīvojas. Var jau Ventspili slavēt par sakoptību, par jaunu darba vietu radīšanu, bet neviens neuzdrošinās pavaicāt, kāpēc daži termināļi un fabrikas iznīkst un kurš konkrēti par to ir atbildīgs. Un otrādi — vai Piedzīvojumu parks plaukst tieši tāpēc, ka tam dots Hūtes vārds?

JL virzīta, jūs darbojāties pilsētas domes izglītības komisijā. Vai arī tagad saskatāt kādu savas izglītības un pieredzes pielietojumu pašvaldības struktūrās?

Noteikti. Un ne tikai izglītības jomā. Manuprāt, ventspilnieku interesēs būtu dzīvokļu celtniecības aktualizācija.Netiek ņemtas vērā iedzīvotāju sūdzības par smakām un putekļiem, kas nāk no ostas. Tranzīta kravu pārvietošana pilsētas robežās rada trokšņus, kas īpaši neciešami ir naktīs. Nav jūtams, ka būtu sekmes ilgstošo bezdarbnieku un bezpajumtnieku problēmu risināšanā, daudzi no viņiem pārtiku un apģērbu joprojām rod miskastēs. Jā, augsti kvalificētu speciālistu Ventspilī trūkst, bet ko darīt ar tiem, kuri spēj veikt tikai visvienkāršāko darbu un tādu nevar (vai negrib) atrast?

Vai šīs un citas problēmas palīdzētu atrisināt izmaiņas pilsētas domes sastāvā?

Zinu, ka pie to risināšanas strādā arī tagadējā vara. Taču emocionāli iespaids tāds, ka domes prioritātes tiek liktas uz darbiem, kas Ventspili pozitīvi parāda Latvijā un pasaulē. Citādi sakot, uz ārišķību. Jo kādu gan slavu pilsētas tēvi gūs no tā, ja kādu ventspilnieku naktī netraucēs griezīgi trokšņi; ka dažām šaurībā dzīvojošām ģimenēm piešķirs plašāku mitekli; ka balts krekls Ventmalā nekļūs pelēks no ogļu putekļiem? Cita lieta kāds par Eiropas un valsts naudu bīdīts projekts, kura tapšanā nopelnus var pierakstīt pilnībā sev.

Jums ir muitas speciālista izglītība, taču darba dzīvē vairāk nācies pielietot finansista zināšanas. Sākotnēji kļūdījāties profesijas izvēlē?

Citos darbos strādāt nācās pārsvarā ģimenes apstākļu dēļ. Taču nenožēloju to, jo, laikam jau ne bez manas ietekmes, abas meitas ir mācījušās augstskolās, kur zināšanas var gūt ekonomikā un finansēs. Abas patlaban strādā Rīgā un sakās esam ļoti apmierinātas, tāpēc ka atradušas ne vien materiāli pieņemamu, bet arī sirdij tīkamu darbu. Kas gan var būt lielāks gandarījums vecākiem?

Dalies ar ziņu