Skip to main content

Valsts kanceleja: novērsīs valsts interesēm neizdevīgu līgumu noslēgšanu

Skaidrojot publiskā diskusijā izskanējušās bažas par lielo valsts saimniecisko līgumu izvērtēšanas laiku, Valsts kancelejas Juridiskā departamenta vadītāja vietnieks Ivars Mēkons uzsver, ka lielo valsts līgumu izskatīšanas process būs operatīvs un tiks ņemtas vērā valsts uzņēmuma un iestādes vajadzības attiecībā uz laika termiņiem. Tomēr nozīmīgākais ieguvums valstij kopumā būs tas, ka nākotnē būs novērsta valsts interesēm neizdevīgu līgumu noslēgšana, kas nodokļu maksātājiem varētu izmaksāt simtiem miljonu latu. Un, ja šādi līgumi tomēr tiktu noslēgti, tad atbildība (juridiskas un finansiālas sekas) netiks risināta uz valsts budžeta (nodokļu maksātāju) rēķina.

Nepieciešamības gadījumā arī ātrāk (Valsts kanceleja praksē ir sniegusi atzinumu arī 24 h laikā) skaidro Valsts kancelejas Juridiskā departamenta vadītāja vietnieks Ivars Mēkons. Izvērtējuma mērķis ir pārliecināties, vai pastāv kādi riski valsts interesēm, ja šāds līgums nākotnē tiktu noslēgts. Ja šādi riski tiks konstatēti, tiks sagatavotas rekomendācijas to novēršanā.

Lai novērstu bažas par valdības pārpludināšanu ar uzņēmumu dokumentāciju, Mēkons skaidro, ka Ministru kabinetā tiks skatītas tikai tās iepirkumu tehniskās specifikācijas, kur paredzamā projektu summa ir 1 miljons latu (un vairāk) un kurās kā finansējuma avots ir paredzēti ES struktūrfondu līdzekļi. Finanšu ministrija šādas tehniskās specifikācijas pirms izskatīšanas Ministru kabinetā vērtēs arī no neattiecināmo izmaksu riska aspekta. Savukārt, līgumi Ministru kabinetā netiks skatīti.

Darījumu un tehnisko specifikāciju izvērtēšana no Valsts Kancelejas, Tieslietu ministrijas, Finanšu ministrijas un tehnisko specifikāciju projektu skatīšana Ministru kabinetā nemainīs normatīvajos aktos noteikto atbildību. Tā nemainīs arī likumā noteikto iepirkumu kārtību. „Valsts iestāžu atzinumi vērtējami kā palīginstruments valsts uzņēmumiem tiesiskuma nodrošināšanai līgumu slēgšanas procesā”, skaidro Valsts kancelejas pārstāvis. Arī valdībā vērtēs tehniskās specifikācijas tikai no valsts interešu aizsardzības viedokļa. Par konkrētā iepirkuma saimnieciskā risinājuma izvēli un tā ekonomisko pamatotību atbildīgs paliek valsts uzņēmums.

Jau iepriekš informējām, ka izvērtējot līdzšinējo līgumu slēgšanas praksi, arī „Pasažieru vilciens” līgumu ar Spānijas uzņēmuma „Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles” un Valsts policijas līgumu ar „Vitronic”, ir izdota Ministru prezidenta rezolūcija valsts līgumu slēgšanas procesa pilnveidošanā. Tā paredz, ka turpmāk tiks veikts visaptverošs valsts interešu izvērtējums, konstatēti iespējamie riski pirms saistību uzņemšanās, kad vēl ir iespējamas juridiskas korekcijas.

Informāciju sagatavoja:
Laine Kučinska
Valsts kancelejas
Komunikācijas departamenta vadītāja
Tālr.: 67082905, 29457329
[email protected]

 

Dalies ar ziņu