Skip to main content

VIDEO: Janīna Kursīte atver savu ceļojošo izstādi „Zilā kalna Marta un suiti”

5.jūlijā, Ventspilī, profesore Janīna Kursīte atvēra savu ceļojošo izstādi „Zilā kalna Marta un suiti”. Izstādē eksponēta 20.gs. slavenākās latviešu dziednieces Zilā kalna Martas, īstajā vārdā Martas Rācenes (1908 – 1992) arhīva daļa (grāmatas, pieraksti, apģērbs u.c.), ko izdevās atrast kādā no dziednieces pēdējām dzīvesvietām.

Izstādē pārstāvēti arī „foto-suiti”. Tās ir Janīnas Kursītes fotogrāfijas, kas tapušas vairāku gadu garumā, braucot ekspedīcijās uz Alsungu, Gudeniekiem un Jūrkalni. Izstādes atklāšanā piedalījās Jūrkalnes suitu ansamblis un Ventiņu sadzīves folkloras ansamblis. Notika brīnišķīga sadziedāšanās, ko kuplā skaitā sapulcējušies klausītāji, uzņēma ar skaļām ovācijām. Janīna Kursīte nolasīja lekciju par tautas dziedniecības tradīcijām, īpaši Kurzemē. Klātesošie dalījās savā un savu vecvecāku pieredzē – kā senāk tikuši galā ar miesīgām un garīgām vainām. Sarunu pamattēma – mācies dziedināt sevi pats un palīdzēt otram! Ceļojošā izstāde jau pabijusi Saldū un Kuldīgā. Paredzēts, ka tās turpinājums sekos Liepājā, pēc tam vairākās vietās Vidzemē, un savi ceļojumu izstāde pabeigs Rīgā, Medicīnas muzejā.

Janīnas Kursītes pārliecība ir, ka mēs neesam pietiekami apzinājuši savas tautas pieredzi krīzes situāciju pārvarēšanā. Ielūkojoties savas tautas mantojumā, mēs varam atrast atbildes uz daudziem neskaidriem un sāpīgiem šodienas jautājumiem, jo tautas dziedināšana aptvēra ne tikai dažādu zāļu tēju zināšanu, dažādus laitīšanas (masēšanas) veidus, bet arī prasmi apvārdot (teikt spēka vārdus), uzlabot noskaņojumu ar īsti, pareizi izvēlētu dziesmu. Suiti ir kurzemnieki, kuri tautas dziedāšanas tradīciju ne tikai nav pazaudējuši, bet izkopuši līdz pilnībai. Suitu novads 2009.g. tika ietverts UNESCO pasaules nemateriālā kultūrmantojuma pasaules vērtību sarakstā. Izstādē tiek piedāvāts aplūkot suitu lietas un suitu vietas, rosinot pārdomas par to, kā veidojama Kurzemes nākotne, cik liela vieta tajā atvēlēta kultūras tradīcijām.

 

Dalies ar ziņu