Skip to main content

VIENOTĪBA: Ar Saeimas vēlēšanu likuma grozījumiem mēģina piekrāpt vēlētāju

Latvijas Pirmās partijas/”Latvijas ceļa” (LPP/LC) un Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) iesniegtie grozījumi Saeimas vēlēšanu likumā ir mēģinājums vēl vairāk destabilizēt valsti, piekrāpt vēlētāju un ieviest viltus „lokomotīvju” principu parlamenta vēlēšanās, uzskata politisko partiju apvienība VIENOTĪBA.

VIENOTĪBU veidojošo partiju Saeimas deputāti 3.jūnija sēdē balsos pret šiem grozījumiem un aicina arī citus Saeimā pārstāvētus valstiski domājošus deputātus grozījumus Saeimas vēlēšanu likumā neatbalstīt.

„Parlaments jau 2009. gadā grozīja Saeimas vēlēšanu likumu, izslēdzot viena deputāta kandidātu iespēju kandidēt vairākos vēlēšanu apgabalos un tādējādi likvidējot nedemokrātisko un vēlētājus maldinošo „lokomotīvju” principu vēlēšanās. LPP/LC un ZZS šobrīd iesniegtie likuma grozījumi, kas paredz iespēju Eiropas Parlamenta un pašvaldību deputātiem kandidēt Saeimas vēlēšanās, bet ievēlēšanas gadījumā tomēr nekļūt par deputātiem, ir mēģinājums veidot pseidodemokrātiju, krāpt vēlētājus un ieviest viltus „lokomotīvju principu” vēlēšanās,” norāda VIENOTĪBAS līdzpriekšsēdētāja, partijas „Jaunais laiks” (JL) priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa.

Saeimas deputāte Ilma Čepāne (partija „Pilsoniskā savienība” (PS)) uzsver nepieciešamība nodrošināt vēlēšanu sistēmas stabilitāti: „Šāds priekšlikums ir pretrunā ar Satversmes tiesas spriedumos noteikto, ka vēlēšanu sistēmai ir jābūt stabilai un tik būtiskus vēlēšanu noteikumus nedrīkst grozīt pirms priekšā stāvošajām vēlēšanām. Arī Venēcijas komisijas Kodekss labas prakses vēlēšanu jautājumos noteic, ka būtisku vēlēšanu noteikumu grozīšana nav pieļaujama vismaz gadu pirms vēlēšanām. Bez tam komisija uzskata, ka nav pieļaujamas manipulācijas, piešķirot kādai partijai priekšrocības tiesības.”

„Likumprojekta autori cer šādā veidā piesaistīt saviem vēlēšanu sarakstiem populāras Eiropas Parlamenta un pašvaldību „lokomotīves”, patiesībā jau iepriekš zinot, ka šie cilvēki nemaz nevēlas strādāt Saeimas deputāta darbu. Šāda pieeja ir pretrunā ar tām vērtībām, ko pārstāv VIENOTĪBA – godīgums un atklātums politikā, un ir klajš mēģinājums melot tautai, veicināt politisko nestabilitāti un tādējādi vēl vairāk paplašināt plaisu starp sabiedrību un politiķiem,” uzskata VIENOTĪBAS līdzpriekšsēdētājs, partijas „Sabiedrība citai politikai” (SCP) Aigars Štokenbergs.

VIENOTĪBAS un PS priekšsēdētājs Ģirts Valdis Kristovskis norāda: „Vēl pirms dažiem mēnešiem tieši Tautas partija un ZZS valdības koalīcijā noraidīja vēlētāju reģistra nepieciešamību, jo šādi fundamentāli grozījumi neesot attiecināmi uz tuvojošām 10.Saeimas vēlēšanām. Tagad LPP/LC un ZZS uz šādiem kritērijiem divkosīgi piever acis. Arī esošais Saeimas vēlēšanu likums pieļauj, ka Eiropas Parlamenta vai pašvaldību deputāti var piedalīties vēlēšanās, taču ievēlēšanas gadījumā viņi savu iepriekšējo mandātu automātiski zaudē. Tātad pie šādiem noteikumiem gribētāju no Eiropas Parlamenta deputātu vidus strādāt Saeimā nav. Viņu gatavība parādās tikai tad, ja ir garantija, ka pēc ciniskā trika – vēlētāju piemānīšanas – viņi varēs turpināt darbu nevis 10.Saeimā, bet gan Eiropas Parlamentā. Es kā bijušais Eiropas Parlamenta un daudzu Saeimu deputāts to dēvēju par nožēlojamu vēlētāju krāpšanu. Vēlēšanu sistēmai jānodrošina atbildīgu un darboties spējīgu tautas priekstāvju izvēle, nevis farss grūtībās nonākušai valstij.”

Politisko partiju apvienību VIENOTĪBA 2010. gada 6. martā nodibināja JL, PS un SCP. Apvienības uzdevums ir sākt Latvijas politisko un sabiedrisko spēku saliedēšanu, balstoties uz kopējām vērtībām un vienotu organizāciju. Apvienības mērķis ir radīt jaunu politisku kultūru Latvijā, platformu, uz kuras strādāt ikvienam Latvijas iedzīvotājam, kam svarīga pārticīga, godīga un eiropeiska Latvija.

 

Dalies ar ziņu