Skip to main content

Vilks: jāpārkopē Igaunijas modelis jomās, kuras nespējam reformēt

Latvijai būtu tieši jāpārkopē Igaunijas modelis tajās jomās, kuras paši nespējam reformēt, šorīt, 9. februārī, intervijā telekompānijas LNT raidījumam "900 sekundes" sacīja finanšu ministrs Andris Vilks.

"To, ko nevaram paši izdarīt, ņemam no igauņiem, kopējam," skaidroja Vilks.

Kā atzina valdības pārstāvis, patlaban mūsu mērķis ir sasniegt līdzīgu attīstības līmeni kā Igaunijā, un būtu ļoti labi, ja trīs gadu laikā varētu pārņemt šīs valsts modeli. Kā atgādināja Vilks, Igaunijai budžeta deficīts ir tuvu nullei, ieviests eiro, veiktas sekmīgas reformas veselībā, izglītībā, izveidota efektīva valsts pārvalde.

Savukārt Somijas modelis, uz kuru tiecas Igaunija, Latvijai esot "tālu".

Vilks asi noraidīja iespēju, ka varētu tikt noteiktas jomas, kurās neapspriestu konsolidācijas pasākumus, vai arī sarunas notiktu "slepenā pulciņā".

No finanšu ministra teiktā noprotams, ka arī starptautiskie aizdevēji vēlas, lai Latvija "skatītos sociālā budžeta virzienā". Latvijas sociālās jomas izdevumu īpatsvars budžetā ir viens no lielākajiem Eiropā.

Aizdevēji nevēlētos redzēt tik lielu īpatsvaru kopējā konsolidācijā ēnu ekonomikas apkarošanas pasākumiem, tomēr šos pasākumus pieprasa Latvijas sabiedrība, norādīja Vilks.

Viņš akcentēja, ka ļoti svarīgi veikt konsolidācijas pasākumus un nodrošināt 50 miljonu latu ietaupījumu. Ja Latvija neizpildīs savas apņemšanās pret aizdevējiem, tiks raidīti negatīvi signāli par mūsu valsts atkopšanos no krīzes, kā arī var nākties aizņemties līdzekļus 2 – 4 reizes dārgāk, salīdzinot ar starptautisko aizdevēju piedāvāto. Tas var radīt problēmas gada beigās izmaksāt algas, pensijas, pabalstus.

"Uzskatu, ka kopsaucējs tiks atrasts," optimistiski prognozēja Vilks.

Kā ziņots, "Vienotība" saviem koalīcijas partneriem – Zaļo un zemnieku savienībai (ZZS) – ir piedāvājusi sākt debates par sociālo budžetu.

Dalies ar ziņu