Skip to main content

Vilnis Ķirsis Rīgai. Pilsētai ar ambīcijām

 

Mūsu Rīga vienmēr ir bijusi nozīmīga Eiropas pilsēta ar atbilstošiem vides un dzīves  standartiem, pilsēta ar izteiktu stilu un pašcieņu, un tā tam būtu jābūt arī turpmāk. Diemžēl dinamika šobrīd ir pretēja — gadsimtiem pastāvējusi kā Baltijas metropole, Rīga šo statusu strauji zaudē.

Piederība Eiropas tradīcijai nozīmē arī noteiktus standartus pilsētas pārvaldībā — finanšu caurskatāmību, iedzīvotāju līdzdalību, tālredzīgu plānošanu —, taču Rīga šobrīd iet pretējā virzienā. Esošie Rīgas “saimnieki“ ir izveidojuši noslēgtu sistēmu, kas mūsu galvaspilsētu padara par viņu ekonomisko interešu zonu, un politiski Rīga tiek nošķirta no pārējās Latvijas. Šie cilvēki mēģina iedvest gan to, ka Latvija nav īsti Eiropa, gan to, ka Rīga nav īsti Latvija, gan to, ka Ušakovam nav īsti alternatīvas, un daudzi tam tic. Taču tie ir meli.

“Рижский дворик” nav nekādas ambīcijas ­­­­— tie ir kioski un provinciāla domāšana. Rīga nav austrumu pagalmiņš, ko esošā Rīgas dome pa brīdim piekrāso kā “Potjomkina sādžu”, lai tuvinātu Maskavas izšķērdības un gaumes paraugiem.

Mums ir ambīcijas, mēs gribam redzēt Rīgu kā modernu, cilvēkiem draudzīgu, zaļu Eiropas valsts galvaspilsētu. Tādu Rīgu, kas atraisa rīdzinieku enerģiju, tādu, kurā jūtama pasaules elpa. Rīgai ir jākļūst par starptautiska mēroga izglītības centru, Rīgai vajag pašai savu tehnisko inovāciju centru, Rīgai vajag savu Eiropas mēroga teātra un filmu festivālu, Rīgai atkal vajag kļūt ērtai, pieejamai un interesantai pilsētai.

Ambīciju, godaprāta un profesionalitātes trūkums atspoguļojas arī pilsētas saimniecībā, rīdzinieki ik uz soļa saskaras ar paviršību, nekvalitatīvu darbu vai prastu mānīšanos.

Ja vairāk naudas un enerģijas iegulda nevis pilsētas sakārtošanā un rīdzinieku dzīves apstākļu uzlabošanā, bet sava tēla spodrināšanā, tad citu attieksmi un rezultātu gaidīt nevaram. Kad lauz ģimenes auto bedrainā iekšpagalmā, pilsētas mēra radioreklāmas mierinājumu nesniedz. Tūkstošiem rīdzinieku nauda, kas iztērēta spalvu spodrināšanai feisbukā, nesamazinās bērnudārzu rindas un nesakārtos gadu desmitiem neremontēto kāpņutelpu.

Izglītība, kultūra, biznesa vide — šie ir trīs vaļi, uz kuriem mūsdienās balstās prasmīgi pārvaldītas pilsētas pasaulē. Vai tā būtu Edinburga vai Helsinki, vai Ļubļana, vai Roterdama, vai Mančestra, vai Bukareste, vai kāda cita mērogos un nozīmē Rīgai līdzīga pilsēta ­— tās visas ir veiksmīgi tikušas pāri krīzēm, un tām ir ambīcijas. Jauns velosipēds nav jāizdomā, Rīgas domei vienkārši jābūt nomodā, lai saskatītu un pārņemtu labāko, bet rīdziniekiem jābūt nomodā, izvēloties Rīgas vadību.

Būt nomodā nozīmē arī nenovērsties no neizdarībām, kas duras acīs, bet ķerties tām klāt un likvidēt tās. Tāpēc esmu sastādījis neatliekamo darbu sarakstu, ar kuriem būtu jāsāk. Tā ir tikai daļa no paveicamā, taču esmu pieradis dot konkrētus, izmērāmus  solījumus, lai vēlētājiem būtu redzams, ka vārdi saskan ar darbiem.
—————————————————————————————————
Saglabāsim brīvbiļetes pensionāriem un atlaides pārējām rīdzinieku kategorijām. Izbeidzot izsaimniekošanu “Rīgas satiksmē“ un mainot izšķērdīgo e-talona sistēmu, noteiksim sabiedriskā transporta standarta biļetes cenu 0,60 eiro apmērā. Ieviesīsim brīvbiļetes cilvēkiem formastērpā (arī karavīriem, zemessargiem, ugunsdzēsējiem un robežsargiem).
—————————————————————————————————
Četru gadu laikā nosiltināsim 300 daudzdzīvokļu mājas. Kredītsaistības par mājas siltināšanu uzņemsies “Rīgas namu pārvaldnieks“.
—————————————————————————————————
Izveidosim 250 darba vietas cilvēkiem ar īpašām vajadzībām pilsētai piederošajos uzņēmumos un struktūrās.
—————————————————————————————————
Likvidēsim rindas uz bērnudārziem, uzceļot trīs jaunus pašvaldības bērnudārzus un palielinot pašvaldības līdzmaksājumu no 173 uz 250 eiro bērnu vecākiem privātajos bērnudārzos.
—————————————————————————————————
Ieviesīsim brīvpusdienas visos bērnudārzos.
—————————————————————————————————
Katru gadu atjaunosim vismaz 70 km ielu seguma, īpašu uzmanību pievēršot iekšpagalmu sakārtošanai. Pabeigsim lielos projektus — Tvaika ielas pārvada, Ieriķu ielas pārvada, stāvparku būvniecību. Samazināsim sāls kaisīšanu ziemā un izskatīsim variantus pilnībā no tās atteikties.
—————————————————————————————————
Veidosim pilsētas budžetu bez deficīta, katru gadu vismaz 5 miljonus eiro novirzīsim uzkrājumu atjaunošanai.
—————————————————————————————————
Uzbūvēsim 4000 īres dzīvokļu jaunajām ģimenēm.
—————————————————————————————————
Izveidosim pašvaldības apmaksātu veselības polisi pilsētas senioriem, kurā tiks iekļauta kompensācija par zāļu iegādi, izmeklējumiem un stacionāru.
—————————————————————————————————
Nomainīsim “Rīgas namu pārvaldnieka“ un  pārējo slikti strādājošo kapitālsabiedrību vadītājus un valdes. Uz amatiem rīkosim atklātus konkursus, piesaistot neatkarīgus starptautiskos ekspertus. Atjaunosim Rīgas domes Pretkorupcijas komisiju.
—————————————————————————————————
Izveidosim profesionālu Rīgas domes starptautisko investīciju piesaistes komandu, kuras uzdevums būs 4 gadu laikā izveidot 10 tūkstošus jaunu, labi apmaksātu darba vietu.
—————————————————————————————————
Ieviesīsim  nekustamā īpašuma nodokļa neapliekamo  minimumu vienīgajam mājoklim.
—————————————————————————————————
Novirzīsim 25 procentus no iekasētā nekustamā īpašuma nodokļa konkrētās apkaimes attīstībai, par ieguldījumu apkaimes infrastruktūrā lems iedzīvotāji.
—————————————————————————————————
Lai uzlabotu gaisa kvalitāti, iestādīsim ne mazāk kā 10 tūkstošus koku, īpašu uzmanību pievēršot rekonstruēto ielu un mikrorajonu pagalmu apzaļumošanai.  Regulāri mazgāsim  ielas no smiltīm un putekļiem. Saglabāsim esošās zaļās teritorijas — parkus un skvērus.
—————————————————————————————————
Izveidosim 150 drošu velostāvvietu.
—————————————————————————————————
Jebkurš iedzīvotāju ierosinājums, kurš savāks 1000 rīdzinieku parakstus, tiks izskatīts Rīgas domes sēdē.
—————————————————————————————————
Līdz Latvijas simtgadei atjaunosim Okupācijas muzeju un izstrādāsim pilsētas Laikmetīgās mākslas muzeja projektu.
—————————————————————————————————
 
 

Sekmes šo uzdevumu izpildē būs skaidri nomērāmas,
tāpēc aicinu pēc četriem gadiem salīdzināt
manus vārdus ar maniem darbiem. 

Ar cieņu un ticību
VIENOTĪBAS Rīgas domes mēra kandidāts
Vilnis Ķirsis

Dalies ar ziņu